Žalioji Rūta: Naudojimas Ir Poveikis
2025-01-11•4 min
Žalioji Rūta: Naudojimas Ir Poveikis
Mokslinis pavadinimas: Ruta graveolens L.
Šeima: Rūtinių (Rutaceae)
Liaudiški pavadinimai: rūtas, rūtelė
Angliškai: common rue
Vokiškai: Gartenraute, Weinraute, Garten-Raute, Wein-Rsute
Aprašymas
Žalioji rūta - daugiametis, 30-60 cm aukščio melsvai žalias augalas. Jo stiebas status ir šakotas, apatinė dalis sumedėjusi. Lapai pražanginiai, plunksniškai suskaldyti. Pamatiniai ir viduriniai lapai kotuoti, viršutiniai bekotiai. Žiedai žalsvai geltoni, skėtiškose kekėse. Vaisius - dėžutė.
Lietuvoje žalioji rūta savaime neauga, tačiau yra auginama darželiuose, soduose ir kapinėse. Ji žydi nuo birželio iki rugsėjo mėn., sėklos subręsta rugsėjo-spalio mėn. Dauginasi sėklomis.

Naudojimas Medicinoje
Vaistams vartojama augalo antžeminė dalis (Herba Rutae). Ji pjaunama per žydėjimą arba butonizacijos fazėje ir džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje vietoje.
Liaudies medicinoje rūtos žolės užpilas vartojamas nuo nervinių ligų (isterijos, epilepsijos). Tačiau užpilas yra toksiškas ir veikia abortuojančiai, todėl mažiems vaikams ir nėščioms moterims jo vartoti negalima. Užpilas ruošiamas taip: 1 arbatinis šaukštelis susmulkintos žaliavos užpilamas 100-150 ml verdančio vandens ir 20-30 min. laikomas šiltoje vietoje. Vartojamas po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną.
Iš šviežios žaliosios rūtos žolės galima pasigaminti spiritinę tinktūrą, kuri veikia organizmą taip pat kaip užpilas.
Atsargumo Priemonės
Žalioji rūta kaupia furokumarinus, kurie didina odos jautrumą ultravioletiniams spinduliams. Todėl augalui jautriems žmonėms saulėtą dieną prisilietus prie jo, ant odos gali atsirasti pūslelių, kurios vėliau gali palikti tamsias dėmes. Ūkanotą dieną rūtų poveikis yra silpnesnis.
Naudojimas Kitose Kultūrose
Žalioji rūta vartojama Rytų šalių liaudies medicinoje: Kinijoje - nuo galvos skausmo, Indijoje - kaip biostimuliatorius. Be to, ši rūta saikingai vartojama kaip prieskonis.
Prieš gydantis rūta, būtina pasikonsultuoti su gydytoju, nes šis augalas yra nuodingas.

Algimantas Žalnierius
Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.