Valgomasis Svogūnas (Allium cepa L.)

2025-01-256 min


Turinys

  1. Reziumė

Valgomasis Svogūnas (Allium cepa L.)

Valgomasis svogūnas - daugiametis žolinis augalas, dažnai auginamas soduose ir daržuose kaip daržovė.

Svogūno Būdingos savybės:

  • Svogūnas: apvalus arba iš galų šiek tiek suplotas, padengtas rausva, gelsvai ruda, rečiau balta ar violetine plėvele.
  • Šaknys: plonos, kuokštinės.
  • Stiebas: stačias.
  • Lapai: vamzdiški, tuščiaviduriai, nusmailėjusiomis viršūnėmis.
  • Žiedai: smulkūs, žalsvai balti, ant ilgų žiedkočių, susitelkę į rutulišką skėtį, išaugantį stiebo viršūnėje.
  • Vaisius: dėžutė su juodomis trikampėmis sėklomis.

Lietuvoje svogūnai žydi birželį-rugpjūtį, o vaisius brandina rugpjūtį-rugsėjį.

Medicininis Panaudojimas: Svogūnai plačiai vartojami medicinoje. Jie skatina virškinamųjų sulčių išsiskyrimą, pagerina virškinimą ir žadina apetitą. Spiritinė svogūno ištrauka - alilčepas - padidina virškinamojo trakto tonusą ir stimuliuoja liaukų veiklą, todėl vartojama nuo žarnyno atonijos ir viduriavimo.

Svogūnai yra gausių vitaminų, ypač vitamino C, šaltinis, todėl jų rekomenduojama valgyti pavasarį, kai organizmui trūksta vitaminų. Be to, svogūnuose yra daug fitoncidų, kurie slopina patogeninių mikroorganizmų augimą, taigi svogūnai naudingi sergant ūmiomis kvėpavimo takų ligomis bei epidemijų metu.

Liaudies Medicina:

  • Gripo profilaktikai rekomenduojama perpjautą svogūną uostyti 2 kartus per dieną po 2-3 minučių.
  • Peršalus ar stipriai kosint, vartoti svogūnų sultis su medumi arba nuovirą piene.
  • Furunkulams gydyti svogūnas išvirtas piene dedamas ant pažeistos vietos.
  • Žaizdoms gydyti naudoti šviežių svogūnų kompresus, keičiant juos kasdien.
  • Viršutinių kvėpavimo takų katarui ir bronchitui gydyti: sutrinto svogūno košę įvynioti į marlę ir laikyti nosies landose po 15 minučių 3 kartus per dieną.

Būkite atsargūs: svogūnai turėtų būti vartojami saikingai žmonėms, sergantiems kepenų, inkstų, širdies bei kraujagyslių, skrandžio ir žarnyno ligomis.

Plaukų Priežiūra: Svogūnų lukštų nuoviras stiprina plaukus ir suteikia jiems blizgesį. Lukštus virinti 15 minučių, o gauta ištrauka praskalauti plaukus.

Reziumė

Valgomasis svogūnas - ne tik gastronominis, bet ir medicininis lobis, turintis daugybę privalumų sveikatai. Pasinaudokite šiais patarimais ir liaudies medicinos receptais bei sustiprinkite savo sveikatą natūraliais būdais.


Algimantas Žalnierius

Algimantas Žalnierius

Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.


Naujausi įrašai

Loading...
Loading...