Vaistinis Valerijonas: Augalas su Gydomosiomis Savybėmis

2025-02-207 min


Vaistinis Valerijonas: Augalas su Gydomosiomis Savybėmis

Vaistinis valerijonas (Valeriana officinalis L.) yra daugiametis, iki 1,5-2 m aukščio žolinis augalas iš Valerianaceae šeimos. Jis dažnai vadinamas baldrijolu, budrijonu, karštžole ir kitais vardais. Žinomas kaip „allheal“ anglų kalboje ir „echter Baldrian“ vokiečių kalboje, šis augalas yra plačiai paplitęs Rytų Lietuvoje, augantis drėgnuose miškuose ir pievose.

Augalo Aprašymas

Valerijono šakniastiebiai yra vertikalūs, 2-4 cm ilgio, su daugybe gelsvai rudų šaknų. Stiebas status, viršūnėje šakotas ir tuščiaviduris. Lapai yra neporomis plunksniški, pamatiniai ilgakočiai, stiebo - trumpakočiai arba bekočiai. Žiedai maži, kvapūs, rausvai balti arba violetiniai, surinkti į skėtiškas kekes.

Arbatos puodelis su kačiuku, logotipas

Gydymo Savybės

Valerijono šakniastiebiai ir šaknys (Rhizomata cum radicibus Valerianae) yra vartojami vaistams. Jie kasami vėlai rudenį, kai juose yra daugiausia veikliųjų medžiagų. Iškasti šakniastiebiai yra nuvalomi, nuplaunami ir vytinami pavėsyje 1-2 paras, o vėliau džiovinami džiovykloje 35-40°C temperatūroje. Išdžiūvusios šaknys yra šviesiai rudos, balsvos lūžyje, stipraus kvapo ir saldžiai kartoko skonio.

Naudojimas

Valerijono veikliosios medžiagos ramina centrinę nervų sistemą, atpalaiduoja lygiųjų raumenų spazmus, reguliuoja širdies darbą, gerina kraujotaką, skatina tulžies išsiskyrimą, ir gerina virškinimą. Jis dažnai vartojamas su migdomaisiais vaistais, nes prailgina jų veikimą. Valerijonas naudojamas nemigai, padidėjusiam nerviniam jautrumui, širdies ir kraujagyslių sistemos neurozėms, virškinamojo trakto spazmams ir neurodermatitams gydyti.

Naudojimo Būdai

  1. Šaknų Nuoviras: 2 arbatiniai šaukšteliai susmulkintos valerižaliavos užpilami stikline verdančio vandens ir kaitinami 5 min. Po to, laukus 20 min., nuoviras nukoštas ir geriamas po 1-2 valgomuosius šaukštus 3-4 kartus per dieną.

  2. Spiritinė Ištrauka: Susmulkintas sausas šaknis užpilamos 70% spiritu santykiu 1:5 ir laikomos šiltoje vietoje savaitę. Geriama po 15-20 lašų 3-4 kartus per dieną prieš valgį.

  3. Raminamoji Arbata: Mišinys sudarytas iš vaistinio valerijono šaknų, apynio spurgų, pipirmėtės ir trilapio pupalaiškio lapų užpilamas 400 ml verdančio vandens, laikomas 30 min. ir geriamas 2 kartus per dieną.

Atsargumo Priemonės

Valerijonas nerekomenduojamas, jei susilpnėjusi skydliaukės veikla, padidėjęs smegenų žievės slopinimas, sumažėjęs kraujo spaudimas arba yra raumenų atonija.

Valerijoną reikia vartoti sistemingai ir ilgais kursais, priklausomai nuo ligos eigos ir ligonio savijautos. Jei kyla klausimų dėl naudojimo, būtina pasitarti su gydytoju.


Algimantas Žalnierius

Algimantas Žalnierius

Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.


Loading...