Vaistinis Smidras (Asparagus officinalis L.)
2025-01-19•4 min
Vaistinis Smidras (Asparagus officinalis L.)
Vaistinis smidras, dar vadinamas šilkadiemedžiu, šilkinėliu arba žaliuku, priklauso lelžidinių šeimai (U/iaceae). Šis daugiametis, iki 150 cm aukščio žolinis augalas pasižymi storu, mėsingiu ir trumpu šakniastiebiu, nuo kurio driekiasi šaknų kuokštas. Augalo stiebai yra statūs, ploni ir šakoti, o lapai mažų žvynelių pavidalo. Pažastyse auga siūliškos šakelės, vadinamos kladodžiais. Žiedai smulkūs, žalsvai gelsvi, ant ilgokų žiedkočių. Vaisius – rutuliška, raudona uoga, kurioje yra šešios juodos raukšlėtos sėklos.
Lietuvoje vaistinis smidras dažniausiai auginamas kaip dekoratyvinis augalas ir retai sutinkamas laukinėje gamtoje – dažniausiai Nemuno ir Nevėžio aliuvinėse pievose. Kitose šalyse šis augalas yra auginamas ir kaip vaistinė augalija, ir kaip daržovė (var. altilis), nes jo jauni ūgliai yra valgomi (virti, kepti, konservuoti, taip pat gaminamas kavos surogatas). Dauginimas yra galimas sėklomis arba kero dalijimu. Žydi birželio-liepos mėnesiais.
Vaistams naudojami šakniastiebiai su šaknimis (Rhizomata cum radicibus Asparagi) ir jauni ūgliai. Šakniastiebiai su šaknimis kasami anksti pavasarį arba rudenį. Jie turi būti nuplauti ir džiovinami. Švieži, maistui tinkantys ūgliai yra šviesūs arba šviesiai violetiniai ir iškasami dar neišdygę, anksti pavasarį.
Smidro šaknų ir šakniastiebių užpilas naudojamas gydant inkstų ir širdies ligas. Jis mažina arterinį kraujospūdį, retina ir stiprina širdies susitraukimus, plečia periferines kraujagysles ir skatina šlapimo išsiskyrimą. Užpilui paruošti reikia 1 valgomąjį šaukštą susmulkintos žaliavos užpilti stikline verdančio vandens ir palikti 2 valandas nusistovėti termose ar kitame šilumą laikančiame inde. Geriamas po 1 valgomąjį šaukštą kas 2 valandas.
Liaudies medicinoje šakniastiebių užpilas naudojamas gydant inkstų ir šlapimo takų ligas (cistitą, vandenė ir kt.). Bulgarų liaudies medicinoje iš rudenį rinktų raudonų uogų gaminamas vandeninis užpilas, kuris vartojamas nuo impotencijos ir vyrų lytinės bejėgystės.

Algimantas Žalnierius
Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.