Vaistinis Rabarbaras: Savybės ir Naudojimas Medicinoje
2024-12-12•7 min
Vaistinis Rabarbaras: Savybės ir Naudojimas Medicinoje
Vaistinis rabarbaras (Rheum palmatum L.) yra daugiametis, iki 1,5-2 m aukščio žolinis augalas. Jo šakniastiebis šakojasi į stambias, mėsingas, pjūvyje geltonas šaknis.
Augalo Aprašymas
Stiebas plikas, beveik be lapų. Pamatiniai lapai dideli, sudaro skrotelę, o stiebo lapai yra pražanginiai ir daug mažesni. Žiedynas – šluotelė, žiedai smulkūs, rausvai balti, gali būti raudoni. Vaisius – tribriaunis, rausvai rudas sparnuotas riešutėlis.
Kaip vaistinis augalas auginamas soduose, daržuose. Žydi birželio-liepos mėn., o vaisiai subręsta liepos-rugpjūčio mėn. Masiškai žydi trečiaisiais augimo metais. Lietuvoje daugiau auginamas daržovinis rabarbaras (Rheum undulatum), tačiau vaistinės savybės geresnės būtent vaistinio rabarbaro.
Medicininės Savybės
Medicinoje vartojamos augalo šaknys (Radices Rhei palmati). Iškastos šaknys nuvalomos, nuplaunamos, supjaustomos dalimis. Apvytintos ore, džiovinamos džiovykloje 60°C temperatūroje. Išdžiūvusios šaknys išorėje tamsiai rudos, viduje – gelsvai rožinės spalvos, savito kvapo. Jos kartios ir turi sutraukiantį skonį. Jų vaistines savybes lemia antraglikozidai ir raugines medžiagos tanoglikozidai. Tanoglikozidai turi sutraukiantį ir antiseptinį poveikį, o antraglikozidai – paleidžiamųjų savybių.
Naudojimo Būdas
Rabarbaro preparatai: rabarbaro sirupas, kartioji tinktūra, sausas ekstraktas, tabletės yra efektyvūs žarnyno problemoms gydyti, kaip atonija, meteorizmas, lėtinis vidurių užkietėjimas. Jie švelniai veikia ir nemažina apetito, todėl tinka vaikams ir senyvo amžiaus žmonėms. Rabarbaro sirupas dažniausiai skiriamas vaikams.
Dozavimas
Dozę nustato gydytojas. Paprastai skiriama po 0,5-1 arba 1 šaukštelį sirupo 3 kartus per dieną prieš valgį. Kartioji rabarbaro tinktūra geriamas po 0,5-1 arb. šaukštelį 2 kartus per dieną prieš valgį. Tabletės vartojamos užkietėjus viduriams: geriama po 1-2 po vakarienės. Sausą rabarbaro ekstraktą dozavimui gali nustatyti tik gydytojas.
Kontraindikacijos
Rabarbaro preparatų nepatartina vartoti ilgą laiką, nes galimi lėtiniai žarnyno gleivinės uždegimai ir organizmas gali priprasti prie preparatų. Jie nepatariami vartoti sergant cholecistitu, ūmiu apendicitu, kraujuojant iš virškinamojo trakto, nėščioms moterims.
Kulinarinis Naudojimas
Iš rabarbaro lapkočių galima pasigaminti saldžių patiekalų, džemų, uogienių, marmeladų. Pažymėtina, kad rabarbaras kaupia oksalatus, kurie gali trukdyti druskų apykaitai organizme, todėl nepatartina vartoti sergantiems inkstų ir šlapimo pūslės akmenlige, nefritu, nefraze.

Algimantas Žalnierius
Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.