Vaistinis Putoklis: Saponaria officinalis

2024-12-105 min


Vaistinis Putoklis: Saponaria officinalis

Vaistinis putoklis (Saponaria officinalis L.) yra daugiametis, 30-90 cm aukščio žolinis augalas, priklausantis gvazdikinių (Caryophyllaceae) šeimai. Jis taip pat žinomas kaip muilažolė, muilininkė, putočiai ir runenžolė. Šis augalas yra dekoratyvus, kvapnus ir dažnai auginamas gėlynuose bei darželiuose. Kartais sulaukėjęs aptinkamas upių pakrantėse, palaukėse. Žydi nuo birželio iki rugsėjo mėnesio.

Augalo Aprašymas

Vaistinio putoklio šakniastiebis yra šliaužiantis, šakotas, rausvai rudas, su plonomis šaknimis. Stiebas yra status, o lapai priešiniai, trigysliai, su šiurkščiais kraštais ir nusmailėję. Žiedai baltos arba rausvos spalvos, trumpakočiai ir susitelkę į skėtiškus šluotelių pavidalo žiedynus stiebo ir šakų viršūnėse. Vaisius yra pailga, daugiasėklė dėžutė, o sėklos – smulkios ir karpuotos.

Gydomosios Savybės

Vaistinio putoklio šakniastiebiuose ir šaknyse gausu saponinų, kurie sukelia vandeningo tirpalo putojimą. Ši savybė buvo žinoma dar senovėje ir davė augalui pavadinimą (lot. sapo – muilas). Gydymui naudojami augalo šakniastiebiai su šaknimis (Rhizomata cum radicibus Saponariae). Jie kasami anksti pavasarį arba rudenį, nuplaunami ir džiovinami gerai vėdinamoje patalpoje arba lauke per giedras dienas. Išdžiūvę šakniastiebiai turi būti raukšlėti, rausvai rudi, pjūvyje gelsvai balti, be kvapo, saldaus, vėliau deginančio skonio. Šaknys yra cilindriškos, lenktos, vagotos.

Naudojimas Medicinoje

Putoklio saponinai skatina atsikosėjimą, prakaito išsiskyrimą, varo tulžį ir šlapimą. Augalo šaknų užpilo geriama nuo bronchito, anginos ir kokliušo. Užpilui pagaminti 1-2 arbatiniai šaukšteliai susmulkintos žaliavos užpilami 200 ml verdančio vandens ir paliekama per naktį (8 val.) nusistoti. Nukošus, geriama po 2 valgomuosius šaukštus 3 kartus per dieną po valgio. Užpilu taip pat rekomenduojama vilgyti pūliuojančias žaizdas ir išbertas odos vietas. Liaudies medicina putoklio preparatais taip pat pataria gydyti furunkuliozę, niežus ir egzemą.

Atsargumo Priemonės

Per didelės augalo dozės gali sukelti virškinamojo trakto funkcijų sutrikimus, tokius kaip viduriavimas ir vėmimas. Putoklio preparatų nepatartina vartoti sergantiems skrandžio ligomis.

Išvada

Vaistinis putoklis yra ne tik gražus dekoratyvinis augalas, bet ir vertingas gydomasis augalas. Svarbu jį naudoti atsargiai, laikantis rekomenduojamų dozavimo nurodymų, kad galėtumėte mėgautis jo nauda sveikatai.


Algimantas Žalnierius

Algimantas Žalnierius

Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.


Loading...