Šliaužiancioji Tramažolė (Glechoma hederacea L.)

2025-02-124 min


Šliaužiancioji Tramažolė (Glechoma hederacea L.)

Notrellnlų (Lamiaceae) teima

Papildomi pavadinimai: ablažnykas, bliusčiai, liaukažolė, rakažninkas, rėplė, tramas, vočiažolė

Angliškai: gill run, ground ivy

Vokiškai: Efeugundermann, gemeine Gundelrebe, Efeu-Gundermann

Šliaužiancioji tramažolė yra daugiametis žolinis augalas. Jos stiebas yra gulsčias, šliaužiantis, plikas arba ties briaunomis plaukuotas, įsišaknyjantis, su kylančiais ūgliais. Lapai yra priešiniai, ilgakočiai, karbuotais kraštais. Žiedai yra lelijiniai (melsvi), rečiau raudoni, trumpakočiai ir auga po 2-4 lapų pažastyse. Vaisius sudaro 4 riešutėliai.

Šliaužiancioji tramažolė paplitusi visoje Lietuvoje. Ji auga lapuočių miškuose, beržynuose, kirtimuose, krūmuose, prie sodybų, patvoriuose ir soduose. Žydi nuo balandžio iki birželio mėnesio, kartais ir vėliau.

Vaistams naudojama augalo antžeminė dalis (Herba Glechomae). Ji pjaunama žydėjimo metu ir džiovinama gerai vėdinamoje patalpoje.

Tramažolės užpilas, sultys, nuoviras ir ekstraktas skatina virškinamojo trakto gleivinės sekrecinę funkciją, dėl ko sužadinamas apetitas ir į dvylikapirštę žarną gausiau išsiskiria tulžies rūgščių. Tramažolės preparatais gydomos kepenų, tulžies pūslės ligos, anoreksija.

Užpilo Receptas

1 arbatinis šaukštelis susmulkintos žaliavos užpilamas 200 ml verdančio vandens ir paliekama šiltoje vietoje 1 valandą. Geriama po 2 valgomuosius šaukštus 3-4 kartus per dieną, 30 min. prieš valgį.

Liaudies Medicina

Liaudies medicinoje tramažolė dažnai vartojama kaip išorinis vaistas. Augalo žolės užpilo kompresais gydomos žaizdos, furunkulai ir kitos odos ligos. Užpilui paruošti imami 2 valgomieji šaukštai susmulkintos žolės, kurie užpilami 200 ml kambario temperatūros vandens. Indas įstatomas į verdančio vandens vonią ir kaitinama 15 min. Užpilui ataušus, jis nukošiamas ir vartojamas.


Algimantas Žalnierius

Algimantas Žalnierius

Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalan...

Read more >

Naujausi įrašai

Loading...
Loading...