Skėtinė Širdažolė: Savybės ir Nauda

2025-02-064 min


Skėtinė Širdažolė (Centaurium erythraea Moench.)

Šeima: Gentianaceae (gencijoniniai) Liaudiški pavadinimai: drugžolė, klynažolės, skiautė, šimtamacė, šimtažiedė, širdies žolė Anglų k.: common centaury Vokiečių k.: echtes Tausendgüldenkraut

Augalo Aprašymas

Skėtinė širdažolė yra daugiametis žolinis augalas. Jo šaknis yra liemeninė, šakota. Augalo stiebai, kurie siekia iki 40 cm aukštį, yra ploni ir viršutinėje dalyje šakoti. Pamatiniai lapai sudaro skrotelę, o stiebo lapai yra priešiniai ir bekočiai. Žiedynas formuoja skėtinę šluotelę, o žiedai yra ryškiai rožiniai. Vaisius - cilindriška dėžutė, sėklos smulkios, netaisyklingai apvalios ir pailgos.

Paplitimas

Skėtinė širdažolė yra dažnai aptinkama visoje Lietuvoje. Ji auga sausose pievose ir šlaituose. Žydi liepos-rugsėjo mėnesiais, o sėklos subręsta rugpjūčio-spalio mėnesiais.

Medicininės Savybės ir Naudojimas

Vaistams naudojama augalo antžeminė dalis (Herba Centaurii). Ji geriausiai pjaunama pradėjusi žydėti, o tada džiovinama surištomis ryšulėmis ir pakabinama pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje. Išdžiūvę stiebai yra pliki, keturbriauniai, lapai žali, žiedai rožiniai su violetiniu atspalviu. Visa augalas labai kartus ir be kvapo.

Širdažolė vartojama apetitui žadinti, skrandžio ir žarnyno liaukų sekrecijai ir tulžies išsiskyrimui skatinti. Ji tinkama sergantiems kepenų ir inkstų ligomis. Gaminamas jos užpilas ir tinktūra.

Užpilo Gamyba

  1. 10 g susmulkintos žolės užpilama 200 ml verdančio vandens
  2. Kaitinama ant lėtos ugnies 10-15 min
  3. Paliekama stovėti 45 minutes
  4. Prieš vartojimą nukošiama, o išgaravęs vandens kiekis pripilamas iki 200 ml
  5. Geriama po 1/2 - 1/3 stiklinės 2-3 kartus per dieną prieš valgį.

Karčioji Tinktūra

Vaistinėse parduodama karčioji tinktūra (Tinctura amara), kurioje yra širdažolės, pelyno žolės, ajero šakniastiebių, triskiaučio lakišiaus lapų, mandarino žievelės ir 40% spirito. Tinktūra geriama po 10-20 lašų 2-3 kartus per dieną prieš valgį.

Liaudies Medicina

Liaudies medicinoje širdažolės užpilo geriama sergant įvairiomis žarnyno ligomis, hipoacidiniu gastritu, dispepsija ir nuo pykinimo. Užpilas gaminamas taip:

  1. 1 arbatinis šaukštelis susmulkintos žolės užpilamas 200 ml verdančio vandens
  2. Laikoma 1 val., kol išsiekstrahuos veikliosios medžiagos
  3. Geriama po 2 valgomuosius šaukštus 3-4 kartus per dieną prieš valgį.

Atsargumo Priemonės

Širdažolės preparatų negalima vartoti žmonėms, kurių padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas arba yra skrandžio, dvylikapirštės žarnos opos, žemas kraujospūdis, didelis apetitas. Nuo per didelių augalo preparato dozių gali sutrikti virškinimas.


Algimantas Žalnierius

Algimantas Žalnierius

Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.


Loading...