Rūgtis Takažolė: Vaistinės Savybės ir Vartojimas
2025-01-07•5 min
Turinys
Rūgtis Takažolė
Lotyniškas pavadinimas: Polygonum aviculare L.
Šeima: Rūgtlnių (Polygonaceae)
Lietuviški sinonimai: Kiauliažolė, kiauliažligis, naryčios žolė, veja, vejažolė
Angliški pavadinimai: Knotgrass, knotwort
Vokiški pavadinimai: Vogel-Knoterich, Vogelknoterich
Aprašymas: Rūgtis takažolė yra vienmetis, 10-40 cm ilgio žolinis augalas. Stiebas kylantis arba gulsčias, rečiau status. Lapai pražanginiai, maži, buki arba nusmailėję, pilkai žali. Žiedai balkšvi, smulkūs, po 1-5 lapų pažastyse. Apyžiedžio lapelių kraštai balsvi arba rausvi. Vaisius - tribriaunis, beveik juodas, rečiau rudas riešutėlis.
Paplitimas: Rūgtis takažolė paplitusi visoje Lietuvoje, dažna. Auga kiemuose, pakelėse, panamėse, saulėtose pakrantėse, mindžiojamose vietose. Žydi visą vasarą.
Vaistinės savybės ir vartojimas: Vaistams vartojama visa antžeminė augalo dalis (Herba Polygoni avicularis). Ją galima pjauti nuo vasaros pradžios iki pat rudens. Išmetami pageltę, ligų ir kenkėjų pažeisti lapai, ir tuojau pat džiovinama pavėsyje arba gerai vėdinamoje patalpoje. Džiovinant keletą kartų pavartoma. Galima džiovinti ir džiovykloje, bet ne aukštesnėje kaip 40-50°C temperatūroje. Išdžiūvusi žolė turi būti su smulkiais žiedeliais, žalia, be kvapo, truputį sutraukiančio skonio. Pajuodavusios ir pageltonavusios augalo dalys pašalinamos.
Cheminė sudėtis ir poveikis sveikatai: Takažolė kaupia glikozidą avikuliariną, turintį šlapimą varančių savybių, todėl žolės užpilu gydomos lėtinės šlapimo takų ligos. Takažolėje yra rauginių medžiagų, todėl ją galima vartoti ir nuo skrandžio, žarnyno bei hemorojinio kraujavimo. Užpilas, nuoviras padeda gydyti burnos gleivinės uždegimą.
Užpilo paruošimas: 3 valgomieji šaukštai žolės užpilami 200 ml verdančio vandens, virinama 15 min., paliekama šiltoje vietoje 45 min. nusistoti, nukošiama. Geriama po 80-100 ml 2-3 kartus per dieną prieš valgį.
Naudojimas gimdymui ir kosmetologijoje: Takažolės užpilas ir nuoviras didina kraujo krešėjimą, tačiau skirtingai nuo daugelio kitų šios farmakologinės grupės vaistinių medžiagų, nekeičia kraujo klampumo. Jie, nors ir silpnai veikia gimdą, kaip kraujavimą stabdantys vaistai gali būti vartojami po gimdymo.
Liaudies medicinoje takažolės nuoviru plaunami plaukai; tuomet jie geriau auga. Jis vartojamas furunkulams, spuogams gydyti. Gaminamas kaip užpilas, tik virinti reikia ant mažos ugnies 30 min. ir leisti nusistoti 10-15 min. Šviežios žolės sultimis stabdomas nestiprus kraujavimas.

Algimantas Žalnierius
Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.