Pluoštinis Linas - sėmenų aliejus, odos problemoms gydyti
2024-10-15•16 min
Turinys
Pluoštinis Linas: Nauda Sveikatai, Medicininis Ir Liaudies Panaudojimas
Pluoštinis linas (Linum usitatissimum L.) priklauso lininių (Linaceae) šeimai ir yra reikšmingas tiek medicinai, tiek techniniams tikslams. Jis populiariai vadinamas "common flax" arba "linseed plant" angliškai ir "echter Flachs" arba "Saat-lein" vokiškai. Šis vienmetis žolinis augalas yra vertinamas dėl savo įvairiapusių savybių.

Augalo Aprašymas
Pluoštinis linas yra vienmetis žolinis augalas su statusu, laibu ir šakotu stiebu, kurio aukštis gali siekti 60-120 cm. Lapai yra pražanginiai, bekočiai ir linijiškai lancetiniai. Melsvi žiedai formuoja netikro skėčio pavidalo kekę ant ilgų žiedkočių. Vaisius yra rutuliška dėžutė, kurioje subręsta 10 rudai gelsvų, blizgančių sėklų.
Botaninės Savybės
- Stiebas: Status, laibas, šakotas, 60-120 cm aukščio.
- Lapai: Pražanginiai, bekočiai, linijiškai lancetiniai.
- Žiedai: Melsvi, netikro skėčio pavidalo kekė.
- Vaisius: Rutuliška dėžutė su 10 rudai gelsvų, blizgančių sėklų.
Augimo Vietos ir Derliaus Nuėmimas
Pluoštinis linas Lietuvoje auginamas nuo senų laikų. Augalas paprastai žydi birželio-liepos mėnesiais, o vaisiai subręsta liepos-rugpjūčio mėnesiais.
Derliaus Nuėmimas ir Džiovinimas
Linai raunami rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais. Surinktos sėklos yra rudai gelsvos, blizgančios, bekvapės ir turi iki 48% riebalinio aliejaus bei iki 12% gleivių.
Žaliavos Paruošimas:
- Linai raunami.
- Sėklos džiovinamos gerai vėdinamoje patalpoje, ne aukštesnėje kaip 40°C temperatūroje.
Gydomosios Savybės
Lino sėklų ir aliejaus gydomasis veikimas pagrįstas gleivingųjų medžiagų savybėmis, kurios sudaro apsauginę plėvelę, apsaugančią pažeistus audinius nuo išorinių dirgiklių ir absorbuojančią nuodingas medžiagas.
Medicininis Panaudojimas
Lino Sėklų Užpilas
Rekomenduojamas virškinamojo trakto ligoms, tokioms kaip skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opaligė, kolitas, enterokolitas gydyti.
Paruošimas:
- Paimkite 1 valgomąjį šaukštą lino sėklų.
- Užpilkite stikline (200 ml) verdančio vandens.
- Maišykite 15 minučių, kol išsiskirs gleivės, ir nukoškite.
- Gerkite po 50 ml 3-4 kartus per dieną 30 minučių prieš valgį.
Rekomendacija:
- Paruoštas užpilas laikomas vėsioje, tamsioje vietoje ir vartojimui tinkamas 2 paras.
Sėmenų Aliejus
Turintis daug nesočiųjų rūgščių, mažina cholesterolio perteklių organizme, tinka nutukusiems žmonėms ir sergantiems ateroskleroze. Didesni kiekiai (50-100 ml) vartojami viduriams laisvinti. Farmacijos pramonė gamina preparatą "linetolį", naudojamą nuo aterosklerozės ir saulės nudegintai odai tepimui.
Naudojimo Būdai ir Liaudies Medicina
Liaudies medicinoje linas vartojamas jau nuo senų laikų.
Tradiciniai Naudojimo Būdai
- Sėmenų Aliejus: Naudojamas odai minkštinti, kirmėlėms varyti.
- Džiovintos Žolės Ištrauka: Naudojama inkstų ir šlapimo pūslės ligoms gydyti.
- Kompresai: Sumaltų ir verdančiame vandenyje nuplikytų sėklų kompresai dedami ant furunkulų.
Techniniai Naudojimai
Pluoštinis linas taip pat naudojamas techniniams tikslams. Iš linų pluošto audžiami įvairūs audiniai, iš sėmenų spaudžiamas aliejus, o išspaudos naudojamos gyvulių pašarui.
Išvada
Pluoštinis linas yra vertingas augalas dėl savo medicininių ir techninių savybių. Jo užpilas ir aliejus yra naudojami įvairioms sveikatos problemoms gydyti, įskaitant virškinamojo trakto ligas ir odos problemas. Be to, linas turi ilgą istoriją liaudies medicinoje ir yra plačiai naudojamas įvairiuose techniniuose procesuose. Svarbu laikytis tinkamų naudojimo ir džiovinimo taisyklių, kad žaliava išliktų veiksminga.
Integruokite pluoštinio lino preparatus į savo sveikatos priežiūros rutiną ir pajuskite jo natūralios gydomosios galios bei naudos sveikatai.

Algimantas Žalnierius
Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.