Plačialapė liepa - Plašlapu liepa - Harilik pärn - Lipa szerokolistna - Tilia platyphyllos

Plačialapė Liepa - imuniteto stiprinimas, peršalimo gydymas, bronchitas

2024-10-1315 min


Plačialapė Liepa: Nauda Sveikatai, Medicininis Ir Liaudies Panaudojimas

Plačialapė liepa (Tilia platyphyllos) yra didingi medžiai, priklausantys liepinių (Tiliaceae) šeimai. Jie taip pat vadinami liepša, leipa ar liepamedė. Šis medis yra vertingas ne tik dėl savo estetinės vertės, bet ir dėl daugybės teigiamų savybių sveikatai. Angliškai ši liepa vadinama large-leaved lime, o vokiškai - grossblittrige Linde arba Sommerlinde.

Augalo Aprašymas

Plačialapė liepa gali užaugti iki 30 metrų aukščio. Medžiui senstant, jaunų medelių lygi ir tamsiai pilka žievė ruduoja ir pradeda pleišėti. Lapai yra tamsiai žali, nusmailėję viršūnėmis ir pjūkliškais kraštais, o jų apatinė pusė apaugusi baltais plaukeliais. Žiedai yra geltonai balsvi, kvapnūs, susitelkę į skėtiškus arba kekiškus žiedynus.

Plačialapė liepa - Plašlapu liepa - Harilik pärn - Lipa szerokolistna - Tilia platyphyllos

Botaninės Savybės

  • Lapai: Tamsiai žali, nusmailėję viršūnėmis, pjūkliškais kraštais, apačioje balti plaukeliai.
  • Žiedai: Geltonai balsvi, kvapnūs, susitelkę į skėtiškus arba kekiškus žiedynus.
  • Stiebas: Jaunų medelių žievė yra lygi ir tamsiai pilka, senstant ruduoja ir pleiša.
  • Vaisiai: Didesni, plaukuoti, palyginus su mažalapėmis liepomis.

Paplitimas ir Augimo Vietos

Plačialapė liepa dažniausiai auginama parkuose, soduose ir miestuose. Ji žydi birželio-liepos mėnesiais, o vaisiai subręsta rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais. Medžiai gali gyventi iki 500-600 metų.

Gydomosios Savybės

Vaistams naudojami liepų žiedai (Flores Tiliae) kartu su pažiedlapiais. Jie renkami birželio-liepos mėnesiais. Negalima rinkti žiedų arti kelių ar miestų gatvėse, nes jie sukaupia organizmui kenksmingas medžiagas.

Derliaus Nuėmimas ir Džiovinimas

  1. Surinkta žaliava turi būti tuojau pat išdžiovinta pavėsyje.
  2. Išdžiūvę žiedai turi būti geltoni, silpno kvapo ir salstelėję.
  3. Gerai išdžiūvę liepžiedžiai tinkami vartoti iki 3 metų.

Liepų žiedų arbata, nuoviras ir užpilas skatina prakaito išsiskyrimą, mažina kūno temperatūrą ir yra naudojami peršalus bei sergant angina ar bronchitu.

Arbatų ir Nuovirų Paruošimas

Užpilo Paruošimas:

  1. Paimkite 4 valgomuosius šaukštus susmulkintos žaliavos.
  2. Užpilkite 400 ml vandens.
  3. Virinkite 15 minučių.
  4. Palikite 20-30 minučių, tada nukoškite.
  5. Gerkite po 1-2 stiklines 2-3 kartus per dieną.

Naudojimas Kitose Mišiniuose

Liepžiedžiai gali būti maišomi su kmyno, moliūgo sėklomis, gervuogės lapais, juoduogio šeivamedžio žiedais, jonažolės žole ir ramunėlių žiedais. Šis mišinys gali skatinti prakaito išsiskyrimą.

Išorinės Reikmės

  1. Gargalavimas: Liepų žiedų nuoviras ir užpilas minkština bei slopina uždegimą ir tinka gargalavimui sergant angina.
  2. Nudegimų Gydymas: Liepų lapai ir žievė taip pat naudojami nudegimų gydymui.

Medingumas ir Kitos Savybės

Liepų žiedai yra labai medingi, o iš jų bitės surenka daug šviesaus, švelnaus kvapo nektaro, kuris taip pat turi gydomųjų savybių. Liepų mediena yra minkšta ir lengva, naudojama įvairių gaminių gamybai.

Panaudojimo Apribojimai

Augalo nepatartina vartoti gausiai prakaituojant, lytinio brendimo bei klimakterinio periodo metu.

Apibendrinimas

Plačialapė liepa yra vertingas medis, turintis daugybę naudingų medicininių ir kulinarinių savybių. Jos žiedai ir pažiedlapiai yra naudojami įvairioms sveikatos problemoms gydyti, nuo peršalimo ir kosulio iki bronchito. Naujausi tyrimai patvirtina plačialapės liepos naudą sveikatai ir jos svarbą ekosistemai. Liepų medus ir mediena taip pat turi daug pritaikymų ir prideda papildomų vertingų savybių.

Integruokite plačialapę liepą į savo sveikatos priežiūros ir kulinarinę rutiną, ir pajuskite jos natūralios gydomosios galios bei naudos sveikatai.


Algimantas Žalnierius

Algimantas Žalnierius

Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.


Loading...