Pilkasis Tvertikas (Erysimum diffusum Ehrh.) - Naudingas Širdžiai Augalas

2025-02-164 min


Pilkasis tvertikas (Erysimum diffusum Ehrh.) priklauso Brassicaceae (kopūstūnių) šeimai ir angliškai vadinamas hoary treacle mustard, o vokiškai - grauer Schotendotter. Tai dvimetis, 30-80 cm aukščio žolinis augalas. Pirmaisiais augimo metais išauga tanki lapų skrotelė, o antraisiais metuose atsiranda iki 20 stačių, šakotų stiebų.

Lapų forma pražanginė, dantyta arba lygiakraščiai. Visas augalas, dėl jį dengiančių plaukelių, atrodo pilkšvas. Geltonieji žiedai yra smulkūs ir susitelkę į viršūnines šluoteles, kurios žydi palaipsniui. Augalo vaisius - plona ankštara, kurioje yra smulkios, rudos sėklos.

Pilkasis tvertikas Lietuvoje savaime neauga, tačiau čia aptinkamos keturios kitos tvertiko rūšys: smalkinis, riestasis, šiurkštusis ir stačiavaisis. Pilkasis tvertikas žydi gegužės-birželio mėnesiais, o vaisiai subręsta birželio-liepos mėnesiais.

Visos augalo dalys turi širdį veikiančius glikozidus, ypač žiedai ir sėklos, kuriuose jų yra iki 6%. Vaistinėms reikmėms pjaunama visa antžeminė augalo dalis (Herba Erysimi diffus), žydėjimo metu ji džiovinama 60-70°C temperatūroje. Tokia temperatūra padeda išvengti širdį veikiančių glikozidų suirimo, nes fermentai skaidantys šiuos junginius, denatūruoja ir praranda aktyvumą.

Tvertiko preparatai yra stipraus poveikio vaistai, todėl jų vartojimas turi būti derinamas su gydytoju. Tvertiko sultys farmacijoje naudojamos kardiovalenui gaminti. Kardiovalenas gerina širdies ir kraujagyslių sistemos darbą, vartojamas sergant stenokardija, širdies yda, širdies nepakankamumu bei sutrikus vainikinių kraujagyslių kraujo apytakai. Šis preparatas taip pat ramina centrinę nervų sistemą ir nesikaupia organizme. Jis vartojamas po 15-20 lašų 1-2 kartus per dieną.


Algimantas Žalnierius

Algimantas Žalnierius

Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.


Naujausi įrašai

Loading...
Loading...