Pavasarinė Raktažolė (Primula veris L.)

2024-12-143 min


Pavasarinė Raktažolė (Primula veris L.)

Raktažolinių (Primulaceae) šeima

Pavadinimai: batučiai, dangaus raktai, Jurgio raktai, pirmažiedis, šv. Petro raktai, žmogučiai

Anglų kalba: butterweed, cowslip, primrose

Vokiečių kalba: Arznei-Primel, Arzneiprimel, Himmelschlüsselblume, Wiesen-Primel

Pavasarinė raktažolė yra daugiametis, 15-30 cm aukščio žolinis augalas. Šakniastiebis yra trumpas, šaknys balsvos ir plonos. Lapas sudaro skrotelę, jis yra kotuotas, pailgai kiaušiniškas, raukšlėtas su dantytais kraštais. Žiedai geltoni, kvapūs, susitelkę į skėtišką žiedyną ant ilgo, plaukuoto žiedstiebio. Vaisius yra ruda, daugiasėklė dėžutė, o sėklos smulkios ir tamsiai rudos.

Augimo vietos ir žydėjimas

Pavasarinė raktažolė Lietuvoje yra dažna. Ji auga miškuose, krūmuose, pakelėse ir sausose pievose. Augalas žydi gegužės-birželio mėnesiais.

Vaistinių savybių naudojimas

Vaistams naudojami augalo lapai (Folia Primulae) ir šakniastiebiai su šaknimis (Rhizomata cum radicibus Primulae). Lapus reikia skinti, kai augalas žydi, ir džiovinti pavėsyje. Išdžiūvę lapai turi būti sveiki, pilkai žali, su savitu silpnu kvapu, pradžioje saldoko, vėliau kartoko, deginančio skonio. Šakniastiebiai su šaknimis kasami rudenį, plaunami, apvytinami lauke ir džiovinami gerai vėdinamoje, šiltoje patalpoje. Išdžiūvę šakniastiebiai yra rudi, su daugeliu plonų pridėtinių, šviesiai rudų šaknų, lūžyje šviesūs.

Raktažolės naudojimas medicinoje

Medicinoje raktažolė dažniausiai vartojama kartu su kitais augalais, tokiomis kaip vaistažolė ramunėlė ir medetka. Ji padeda lengvinti atsikosėjimą, slopina uždegimą ir naudojama kvėpavimo takų ligoms gydyti.

Raktažolės šaknų ir šakniastiebių užpilas: Raktažolės šaknų ir šakniastiebių užpilas skatina bronchų gleivinės sekrecinę funkciją ir sekreto atsiskyrimą nuo sienelių. Todėl užpilas geriamas atsikasėjimui lengvinti sergant lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis.

Paruošimas: 1 valgomasis šaukštas susmulkintos žaliavos užpilamas 200 ml verdančio vandens, 30 minučių kaitinama ant mažos ugnies, palaukiama 30 min. ir nukošiama. Pripilamas išgaravęs vandens kiekis. Geriama po 1 valgomąjį šaukštą 3-4 kartus per dieną.

Papildoma nauda

Kadangi raktažolės lapuose yra daug vitamino C ir karotino (pravitamino A), juos patariama vartoti sergant skorbutu.

Atsargumo priemonės

Augalo nepatartina vartoti alergiškiems asmenims arba tiems, kurie serga anemija.


Algimantas Žalnierius

Algimantas Žalnierius

Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.


Loading...