
Paprastasis Pastarnokas - nuo spazmų ir šlapimo išsiskyrimo
2024-11-14•13 min
Turinys
Augalo Aprašymas
Paprastasis pastarnokas yra dvimetis, kartais daugiametis, 30-100 cm aukščio žolinis kvapus augalas. Jo šaknis yra verpstiška, beveik nešakota, su pilkšvai baltu minkštimu. Stiebas status, briaunotas ir vagotas. Lapai yra dideli, vienąkart plunksniški, su 2-7 poromis bekočių lapelių, augančių ant ilgų lapkočių. Žiedai yra geltoni, susitelkę į sudėtinį skėtį. Vaisius yra apvaliai elipsiškas, gelsvai rudas ir visiškai subrendęs skyla pusiau.
Paprastasis pastarnokas yra gerai prisitaikęs augti tiek natūraliose pievose, tiek žemės ūkio plotuose. Jis yra atsparus įvairioms aplinkos sąlygoms ir gali augti įvairiuose dirvožemiuose, bet labiausiai vertina derlingas, drėgnas vietas. Pastarnokas dažnai auginamas kaip daržovė, nes jo šaknis yra valgoma ir turi malonų, saldų skonį, ypač po pirmųjų šalnų, kai cukraus kiekis šaknyje padidėja.

Paplitimas ir Augimo Būdas
Paprastasis pastarnokas yra paplitęs visoje Europoje, įskaitant Lietuvą. Jis dažnai aptinkamas pievose, palaukėse, pakelėse bei kitose atvirose vietose, kur yra pakankamai saulės šviesos. Pastarnokas geriausiai auga saulėtose vietose ir toleruoja sausringas sąlygas. Jis yra ne tik žemės ūkio augalas, bet ir laukinė gamtos dalis, prisitaikęs augti skirtingose buveinėse ir aplinkos sąlygose.
Pastarnokas yra laikomas vienu iš pirmųjų daržovių, kurios buvo pradėtos auginti Europoje. Jis buvo plačiai auginamas ir naudojamas dar senovės Romoje bei Graikijoje. Viduramžiais pastarnokas buvo pagrindinė daržovė, kol nebuvo atgabentos bulvės. Jis buvo ne tik valgomas, bet ir naudojamas kaip vaistas bei prieskonis.
Vaistinė Nauda
Vaistams vartojami paprastojo pastarnoko vaisiai (Fructus Pastinacae sativae). Jie yra 4-7 mm ilgio ir 3-6 mm pločio, šiaudų spalvos, silpno kvapo ir truputį deginančio skonio. Pastarnokas turi daugybę vaistinių savybių, kurios buvo plačiai naudojamos ir liaudies medicinoje, ir šiuolaikinėje farmacijoje.
Pastarnoko šaknyje yra daug vitaminų ir mineralų, tokių kaip vitaminai C, E, B grupės vitaminai, kalis, fosforas, magnis ir cinkas. Tai yra geras antioksidantų šaltinis, kurie padeda kovoti su laisvaisiais radikalais ir stiprina imuninę sistemą. Vitaminas C yra ypač svarbus, nes jis padeda stiprinti imuninę sistemą, pagerina odos būklę ir padeda organizmui absorbuoti geležį.
Vaistiniai Preparatai
Beroksanas
Šis fotosensibilizuojantis preparatas jautrina odą saulės spinduliams, didindamas melanino pigmento kiekį odoje. Tai padeda gydyti odos ligas, tokias kaip žvynelinė ir baltmė. Beroksanas taip pat skatina plaukų augimą. Jo nerekomenduojama vartoti sergantiems hipertonija, tuberkulioze, tireotoksikoze, kraujo, kepenų, inkstų, širdies ir nervų ligomis. Vartojamas prižiūrint gydytojui.
Pastinacinas
Šis spazmolitinis preparatas atpalaiduoja lygiųjų raumenų spazmus ir plečia vainikines kraujagysles. Vartojamas stenokardijos priepuolių profilaktikai ir virškinamojo trakto bei šlapimo takų spazmams atpalaiduoti.
Pastarnokas taip pat turi diuretinį poveikį, padeda išskirti skysčius iš organizmo ir skatina šlapimo išsiskyrimą. Todėl jis yra naudingas žmonėms, kenčiantiems nuo širdies ir inkstų veiklos nepakankamumo, taip pat tiems, kuriems būdingas organizmo audinių pabrinkimas. Jis gali būti naudojamas kaip natūralus diuretikas, padedantis pašalinti vandens perteklių iš organizmo.
Liaudies Medicina
Liaudies medicinoje pastarnokas naudojamas šlapimo išsiskyrimui skatinti, spazmams atpalaiduoti sergant inkstų, šlapimo pūslės akmenlige, taip pat nuo organizmo audinių pabrinkimo dėl širdies ir inkstų veiklos nepakankamumo. Pastarnokas taip pat buvo naudojamas siekiant palengvinti kvėpavimo sistemos problemas, tokias kaip astma ir bronchitas. Jo sudėtyje esančios veikliosios medžiagos padeda išplėsti kvėpavimo takus ir sumažinti spazmus, palengvinant kvėpavimą.
Pastarnoko sėklų kartumynai, patekę į burną, refleksiškai skatina skrandžio gleivinės sekrecinę funkciją. Todėl augalo vaisių ištrauka, išgerta 20-30 min prieš valgį, sužadina apetitą. Tai padeda pagerinti virškinimą ir skatina skrandžio sulčių gamybą, kas ypač naudinga žmonėms, kenčiantiems nuo apetito stokos arba virškinimo sutrikimų.
Be to, pastarnokas liaudies medicinoje buvo naudojamas kaip priemonė stiprinti organizmą po sunkių ligų ar operacijų. Jo šaknyje esantys vitaminai ir mineralai padeda atstatyti jėgas ir pagerinti bendrą organizmo būklę. Pastarnokas taip pat buvo naudojamas kaip priemonė nuo streso ir nerimo. Jo kvapiosios medžiagos padeda raminti nervų sistemą ir sumažinti įtampą.
Išvada
Paprastasis pastarnokas yra ne tik vaistinis augalas, bet ir vertinga daržovė, turinti platų naudojimo spektrą. Jis gali padėti sveikatai dėl savo vaistinių savybių, įskaitant spazmų malšinimą, šlapimo išsiskyrimo skatinimą ir imuninės sistemos stiprinimą. Be to, pastarnokas yra puikus maistinių medžiagų šaltinis, tinkantis tiek sveikai mitybai, tiek kulinariniams eksperimentams. Dėl savo natūralaus saldumo ir vertingų maistinių savybių, pastarnokas yra daržovė, kurią verta įtraukti į kasdienę mitybą. Jo universalumas ir nauda sveikatai daro jį ypatingu pasirinkimu tiek gydymo, tiek kulinariniais tikslais.

Algimantas Žalnierius
Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.