Paprastoji Sukatžolė: Nauda ir Vartojimas
2025-01-23•5 min
Turinys
Paprastoji Sukatžolė (Leonurus cardiaca L.)
Paprastoji sukatžolė – daugiametis, 50-150 cm aukščio žolinis augalas iš Notrellnlų (Lamiaceae) šeimos, dar žinomas kaip kartonėnė ar širdgloba. Angliškai vadinama motherwort, vokiškai – echtes Herzgespann arba Lowenschwanz.
Augalo charakteristika
Šakniastiebis sumedėjęs, trumpas, iš jo auga pridėtinės šaknys. Stiebas (vienas arba keli) yra keturbriaunis, status, dažniausiai šakotas ir tuščiaviduris, apaugęs plaukeliais. Lapai yra priešiniai, tamsiai žali, kotuoti ir apaugę minkštais plaukeliais. Lapo kraštas yra skiautiškas, o apatinė lapo pusė – šviesesnė. Žiedai yra smulkūs, rožiniai arba balti, susitelkę į tankius menturius, kurie stiebo ir šakelių viršūnėse sudaro ilgas varpas. Vaisius – skeltavaisis, skylantis į keturis riešutėlius.
Paprastoji sukatžolė yra paplitusi visoje Lietuvoje, dažniausiai mėgsta augti humusingose dirvose, patvoriuose, kompostynuose. Žydi visą vasarą, vaisiai subręsta liepos-rugpjūčio mėnesiais.
Vaistinė žaliava
Vaistinei žaliavai renkama žolė (Herba Leonuri). Pjaunamos žydinčių, iki 40 cm ilgio stiebų ir šoninių šakelių viršūnės, nes šioje augalo dalyje yra daugiausia veikliųjų medžiagų. Surinkta žaliava paskleidžiama plonu sluoksniu ant popieriaus gerai vėdinamoje patalpoje ir iškart džiovinama, saugant nuo tiesioginių saulės spindulių. Išdžiūvusi žolė turi būti šviesiai žalia, silpno kvapo ir karti.
Vartojimo būdai
Paprastoji sukatžolė liaudies medicinoje vartojama nuo senų laikų, tuo tarpu mokslinė medicina ją pradėjo tyrinėti neseniai. Išgėrus sukatžolės tinktūros ar ekstrakto, sumažėja nervinė įtampa, sulėtėja širdies plakimas ir krinta kraujo spaudimas. Todėl augalo preparatai (tinktūra, užpilas) vartojami kaip sedatyviniai, kraujo spaudimą mažinantys ir širdies ritmą lėtinantys vaistai. Jais gydoma nemiga, isterija, stenokardija, hipertoninė liga, padidėjęs nervinis jautrumas.
Užpilo gaminimas
4 valgomieji šaukštai žolės užpilami 200 ml verdančio vandens. 15 min. laikoma ant vandens vonelės, retkarčiais pamaišant, po to leidžiama nusistoti 45 min. ir nukošiama. Geriama po 80 ml 2 kartus per dieną, valandą prieš valgį.
Spiritinės tinktūros gaminimas
Susmulkiname žolę ir užpilame (santykiu 1:5) 70% spiritu. Indas sandariai uždarytas laikomas savaitę, retkarčiais sumaišant. Prieš vartojimą nukošiama. Nervams raminti geriama po 30 lašų 3 kartus per dieną.
Vartojimo rekomendacijos
Sukatžolės užpilas ir tinktūra turi būti vartojami bent 3-4 dienas, nes jų terapinis veikimas yra lėtas. Senyvo amžiaus žmonėms, priklausomai nuo jų amžiaus ir sveikatos būklės, preparatus reikia vartoti mažesniais kiekiais, pasikonsultuojant su gydytoju.
Šalutiniai poveikiai ir kontraindikacijos
Paprastoji sukatžolė nerekomenduojama sergantiems šizofrenija ar turintiems mažą kraujo spaudimą.
Valerijono ir sukatžolės preparatai veikia labai panašiai, tačiau pastaroji šiek tiek stipriau, todėl juos galima vartoti pakaitomis. Yra nuomonių, kad nuo širdies neurozės geriau tinka sukatžolės preparatai, o nuo nervinio jautrumo – valerijono. Liaudies medicinoje sukatžolės žolės užpilu dar gydomas galvos skausmas.

Algimantas Žalnierius
Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.