Paprastoji Rasakila: Vaistinio Augalo Savybės ir Panaudojimas
2024-12-20•5 min
Paprastoji Rasakila: Vaistinio Augalo Savybės ir Panaudojimas
Paprastoji rasakila (Alchemilla vulgaris L.) priklauso erškėtinių (Rosaceae) šeimai ir Lietuvoje yra žinoma įvairiais pavadinimais kaip rasakatiliai, rasakilė, rasakylys, rasakreitis, rasakrita, rasakritė. Angliškai šis augalas vadinamas "lady's mantle", vokiečių kalboje – "gemeine Frauenmantel".
Paprastoji rasakila yra daugiametis, 5-30 cm aukščio žolinis augalas. Šis augalas turi storą, gulsčią šakniastiebį, iš kurio kyla statūs arba gulsti, šakoti ir plaukuoti stiebai. Lapai yra apskriti, pražanginiai, plaštakiškai skiautėti, dantyti, prie vidurinių gyslų klostėti. Pamatiniai lapai yra ilgakočiai, o stiebo lapai – mažesni, trumpakotiai arba visiškai bekočiai. Žiedai yra maži, gelsvai žali, susitelkę į skėtiškas šluoteles, o vaisius yra riešutėlis.
Rasakila auga pievose, paupiuose, lapuočių ir mišriuose miškuose. Žydėjimo laikas trunka nuo gegužės iki spalio mėnesio. Lietuvoje yra apie 20 rasakilos rūšių, kurias sunku vieną nuo kitos atskirti. Visos šios rūšys yra vartojamos medicinoje.
Viduramžiais alchemikai rasakilą naudojo atlikti įvairiems bandymams, nes tikėjo, kad augalas turi stebuklingų savybių. Iš čia kilęs ir augalo lotyniškas pavadinimas – "Alchemilla".
Vaistams vartojama visa antžeminė dalis (Herba Alchemillae). Ji pjaunama žydėjimo metu, džiovinama gerai vėdinamoje patalpoje, saugant nuo saulės spindulių. Rasakila turi atsikosėjimą lengvinančių, sutraukiančių savybių. Liaudies medicinoje ji vartojama nuo viduriavimo, dispepsijos, kraujavimo, viršutinių kvėpavimo takų kataro. Bulgarų liaudies medicinoje rasakilos lapų užpilu skatinamas šlapimo išsiskyrimas.
Užpilo gamyba:
1 valgomasis šaukštas susmulkintos žaliavos yra užpilamas 200 ml šalto vandens ir kaitinama, kol skystis užverda. Vartoti galima po valandos. Gerti reikia po 1 valgomąjį šaukštą kas 2 valandas.
Rasakilos lapai taip pat vartojami ir išoriškai. Nuskinti ir nuplauti lapai gali būti dedami ant tvinkulio ar šunvotės. Vandeniniu žolės nuoviru anksčiau skalaudavo labai išbertą odą ir jis buvo vartojamas kaip širdies skausmus malšinantis vaistas.
Rasakilos nepatariama vartoti, jeigu yra padidėjęs kraujo krešėjimas, užkietėję viduriai, susiaurėjusios kraujagyslės, ar infekcinės kilmės viduriavimas.

Algimantas Žalnierius
Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.