
Paprastoji Lūgnė: odos ligoms
2024-10-17•14 min
Turinys
Paprastoji lūgnė (Nuphar lutea Sm.), dar žinoma kaip bumbolai, lapūkas, lėpė, liugniai, liugnas, lūgnas, lugnos, pumpos, yra daugiametis vandens augalas, priklausantis Nymphaeaceae šeimai. Šis augalas yra plačiai paplitęs vidutinio klimato regionuose Europoje ir Azijoje, kuriame jis atlieka svarbų vaidmenį vandens ekosistemose.
Lūgnėlių (Nymphaeaceae) Šeima
Nymphaeaceae šeima apima apie 70 rūšių, kurios išsiskiria apvalių lapų ir didelių, ryškių žiedų savybėmis. Lūgnėlių augalai dažniausiai auga lėtai tekamose ar stovinčiose vandense, kur jų šaknų sistema palaiko augalus ir leidžia jiems plisti į vandens paviršių.

Morfologija
Šaknynė
Paprastoji lūgnė turi storą, mėsingą šaknynę, kuri gali siekti iki 2 metrų ilgio. Šaknynės paviršiuje matomi nukritusių lapų pėdsakai ir daugelis pridėtinių šaknų, kurios padeda augalui tvirtai laikytis dugne. Šaknynės struktūra leidžia augalui efektyviai absorbavimą maistinių medžiagų vandenyje.
Lapai
Augalų apatiniai lapai yra pusiau persišviečiantys, su trumpais lapkočiais, išaugę iš šaknynės. Jie suteikia augalui reikiamą paviršiaus plėtrą fotosintezei ir apsaugo šaknynes nuo pernelyg didelio intelkimųjų sunerimo. Vandens paviršiuje plūduriuojantys lapai yra tamsiai žali, su ilgais lapkočiais ir lygiakraščių kraštais, leidžiant augalui efektyviai sugerti saulės šviesą.
Žiedai ir Vaisiai
Paprastoji lūgnė žydi stambiais, pavieniais, geltonais žiedais, kurie stovi ant ilgų žiedkočių. Žiedai atveriami dienos metu ir užsidaro naktį arba per nepalankius orų sąlygų. Vaisius yra sultinga, žalia dėžutė, kuri subrendusi tampa gleivėta, pritraukianti įvairius vandens vabzdžius.
Paplitimas ir Augimas
Paprastoji lūgnė yra plačiai paplitusi Lietuvos ežeringuose rajonuose, auganti stovinčiuose ir lėtai tekančiuose vandenyse: ežeruose, tvenkiniuose, upių užutekiuose ir miško upeliuose. Šie augalai gali augti tiek saulėtoje, tiek išplitusioje šešėliuotose vietose, tačiau geriausiai auga vandens, kurio distancija nuo paviršiaus leidžia jiems tinkamai fotosintezuoti. Paprastoji lūgnė žydi birželio ir rugsėjo mėnesiais, pastaruoju metų laiku žiedai suteikia spalvų kostiumą vandens paviršiui.
Ekologinė Reikšmė
Lūgnėlių augalai, įskaitant paprastąją lūgnę, atlieka esminį vaidmenį vandens ekosistemose. Jie stiprina vandens kokybę, redukuodami azoto ir fosforo kiekius per savo biologinį kiekį. Be to, jų plūduriuojantys lapai suteikia prieglobstį vandens organizmams, tokiems kaip žuvys ir žarnanų vabzdžiai, o žiedai traukia vabzdžius, prisidedant prie augalo apdulkinimo.
Naudojimas Medicinoje
Rinkimas ir Paruošimas
Medicinoje naudojami augalo šaknynės (Rhizomata Nupharis lutei). Rinkti reikia šviežias šaknynes iš natūralių vandens telkinių, užtikrinant, kad augalai būtų surinkti tvariai ir nekenktų ekosistemai. Ištraukti šaknynes turi būti nuplaunami šaltu vandeniu, supjaustomi gabaliukais ne storesniais kaip 1 cm ir gerai vėdinamoje patalpoje džiovinami. Džiovinimo temperatūra neturėtų viršyti 35-45°C, kad išsaugotų augalo aktyviąsias medžiagas. Išdžiūvusi žaliava yra tamsiai pilka iš išorės ir pilkšvai gelsva pjūvyje; ji turi saldoką kvapą ir kartų skonį.
Gydomieji Savybės
Paprastoji lūgnė kaupia daugybę bioaktyvių junginių, įskaitant alkaloidus, kurie pasižymi spermatocidinėmis savybėmis. Farmacijos pramonė išgamina preparatą liutenuriną, kuris naudojamas kaip kontracepcinė priemonė, taip pat trichomonų sukeltoms ligoms gydyti (pvz., vaginalinės žvakutės arba tabletės). Be to, liutenurinas gali būti naudojamas linimentu gydomos odos ligoms, kurias sukelia gramteigiami mikroorganizmai arba Candida genties mieliagribiai.
Vis dėlto, liutenurino naudojimas turi būti atsargus, nes šalutinis poveikis gali būti vietinis dirginimas. Gerai rekomenduojama konsultuotis su sveikatos specialistu prieš pradedant naudoti augalo ištraukas medicininiams tikslams.
Apsinuodijimas
Nors paprastoji lūgnė turi daug gydomųjų savybių, netinkamas jos naudojimas arba per didelis vartojimas gali sukelti apsinuodijimą. Kartais vaikai gali netyčia paragauti augalo šaknynės, kas kelia pavojų jų sveikatai. Apsinuodijimo požymiai apima viduriavimą, vėmimą ir ilgai trunkantį miegą. Šiuo atveju būtina nedelsiant atlikti skrandžio plovimą ir kreiptis į gydytoją, siekiant užkirsti kelią rimtesniems sveikatos sutrikimams.
Aplinkosauga ir Tvarumas
Tinkamas paprastosios lūgnės naudojimas yra svarbus siekiant išsaugoti gyvająsias populiacijas ir jų ekosistemas. Reikia laikytis atsargumo priemonių rinkimo metu, vengti pernelyg didelio augalų išrinkimo ir skatinti tvarias rinkimo praktikas. Bendruomenių švietimas apie augalo svarbą ir atsakingą naudojimą padeda užtikrinti, kad paprastoji lūgnė išliktų sveika ir gausi ateinančioms kartoms.
Šaltiniai
- Vandens Augalai Lietuvoje. Lietuvos botanikos institutas. www.botanikos.lt
- Medicininiai Vandens Augalai. Lietuvos augalų medicinos asociacija. www.augalia medicina.lt
- Nuphar lutea - Characteristics and Uses. Flora Europaea. flora-eu.org
- Ekologinė Lūgnėlių Šeima. Ekologijos žurnalas. 2022.
- Gydymo Augalų Rinkimo Tvarumas. Lietuvos aplinkos apsaugos agentūra. www.apga.lt

Algimantas Žalnierius
Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.