Paprastasis Raugerškis (Berberis vulgaris L.)
2024-12-26•6 min
Paprastasis Raugerškis (Berberis vulgaris L.)
Raugeriklinių (Berberidaceae) šeima
Paprastasis raugerškis - daugiametis, dygliuotas, 2-3 m aukščio krūmas. Šaknys cilindriškos, rudai pilkos, pjūvyje geltonos, silpno kvapo, kartaus skonio. Jauni ūgliai gelsvai rusvi, o peržiemojusios šakelės rusvai pilkos arba pilkos. Mediena lūžyje geltona. Šakelių dygliai 1-2 cm ilgio. Lapai pražanginiai, smulkiai pjūklškai dantyti, kotuoti. Žiedai geltoni, stipriai kvepiantys, po 8-25 susitelkę į nusvirusias kekes. Vaisiai - raudonos, pailgos, sultingos, labai rūgščios valgomos uogos su pailgomis, rausvomis sėklomis.
Paprastasis raugerškis Lietuvoje dažnas Vilniaus ir Kauno apylinkėse, kitur retas. Auginamas kaip dekoratyvinis krūmas parkuose ir sodybose. Žydi gegužės-birželio mėnesiais, o uogos prinoksta rugpjūčio arba rugsėjo mėnesiais.
Medicininis Naudojimas
Medicinoje naudojamos augalo šaknys (Radices Berberidis) ir lapai (Folia Berberidis). Šaknys kasamos anksti pavasarį arba rudenį. Kadangi šaknys stipriai įsitvirtinusios žemėje, reikia kasti 0,5 m spindulio ir 60 cm gylio duobę aplink krūmą. Leidžiama rauti ne daugiau kaip 1/4 krūmo šaknų, kad krūmas galėtų augti toliau. Šaknys neplaunamos, tik nuvalomos, supjaustomos ne storesniais kaip 6 cm storio gabalėliais ir džiovinamos gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovykloje ne aukštesnėje kaip 40-50°C temperatūroje.
Iš šaknų pagaminamas vaistinis preparatas berberino bisulfatas vartojamas tulžies išsiskyrimui skatinti sergant lėtiniu hepatitu, tulžies pūslės akmenlige, cholecistitu. Geriama po 1-2 tabletes 3 kartus per dieną prieš valgį. Berberino bisulfatas skatina gimdos susitraukimus, todėl jo negalima vartoti nėščioms moterims.
Kaip antiuždegiminį vaistą sergant kepenų ir tulžies pūslės ligomis galima vartoti ir lapų užpilą. Jis gaminamas taip: 1 valgomasis šaukštas žaliavos užpilamas 200 ml verdančio vandens ir 15 minučių kaitinama vandens vonioje. Leidžiama 45 minutes nusistoti. Gerti reikia po 1 valgomąjį šaukštą 3-4 kartus per dieną.
Raugerškio lapų tinktūra (gaminama santykiu 1:5 su 40% spiritu) gydomos akušerinės-ginekologinės ligos. Vartojama po 30-40 lašų 2-3 kartus per dieną kraujavimui iš gimdos stabdyti.

Uogų Naudojimas
Raugerškio uogos valgomos, tačiau būtina atskirti sėklas, nes jos nuodingos. Uogos ypač skanios po rudens šalnų. Liaudies medicinoje uogos vartojamos apetitui žadinti, o jų sultys - troškuliui malšinti, kai labai karščiuojama. Iš uogų gaminamos uogienės, žele ir kiti gastronominiai produktai.
Dėmesio
Raugerškio negalima vartoti turintiems stambių akmenų, kurie gali užkimšti tulžies pūslės latakus, nelaikantiems šlapimo, sergantiems inkstų tuberkulioze.

Algimantas Žalnierius
Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.