
Paprastasis Moliūgas, Virškinimo Sveikatai Stiprinti
2024-10-27•15 min
Turinys
Paprastasis moliūgas – vienmetis žolinis augalas iš moliūginių (Cucurbitaceae) šeimos. Jo stiebas vijoklinis, apaugęs standžiais plaukeliais. Lapai dideli, šiurkštūs, pirštiškai penkiadaliai, o šalia lapų išauga šakoti ūseliai. Moliūgas gali vyniotis ant aplinkinių kliūčių. Augalo žiedai vienalyčiai, dideli, geltoni, pavieniai, augantys lapų pažastyse. Vyriški žiedai didesni už moteriškus. Vaisius – didelis, elipsės formos.
Morfologinės savybės
Moliūgo vaisiai gali siekti net kelis kilogramus svorio ir būna įvairių spalvų, įskaitant ryškią oranžinę, geltoną, žalią ir net baltą. Tai ne tik skanus, bet ir maistingas produktas, turintis daug vitaminų ir mineralų. Moliūgo minkštimas yra turtingas beta karoteno, vitamino C, kalio ir skaidulų.

Augimo sąlygos ir žydėjimo laikas
Augalas žydi birželio-rugpjūčio mėnesiais. Lietuvoje auginamos tik ankstyvosios paprastojo moliūgo veislės. Moliūgai sėjami vėlai, nes yra jautrūs šalnoms. Rudenį, kai moliūgai įgauna būdingą spalvą, jie pjaunami su 10-15 cm ilgio koteliais. Derlius nuimamas prieš prasidedant šalnoms.
Moliūgas geriausiai auga saulėtose vietose, derlingame ir gerai drenuotame dirvožemyje. Rekomenduojama moliūgus sodinti po ankštinių augalų, nes šie pagerina dirvožemio struktūrą ir maistingumą. Kiekvieną mėnesį reikia tręšti organinėmis trąšomis, kad užtikrintumėte gerą augimą.
Naudojimas vaistams
Vaistams vartojamos moliūgo sėklos (Semina Cucurbitae). Žaliava ruošiama rugsėjo-lapkričio mėnesiais. Vaisius perpjaunamas, sėklos išrenkamos, džiovinamos ore arba palėpėje, plonu sluoksniu išpiltos ant popieriaus.
Moliūgo sėklų nauda
Moliūgo sėklos yra maistingas užkandis, turintis daug cinko, magnio ir sveikų riebalų. Jos gali būti vartojamos kaip prevencinė priemonė prieš kirminų infekcijas, taip pat padeda palaikyti prostatos sveikatą vyrams. Sėklos gali būti valgomos skrudintos arba neskrudintos, su druska arba prieskoniais.
Paruošimo būdai
Lapų užpilas yra gaminamas dvejopai:
Pirmas būdas:
2-3 valgomuosius šaukštus susmulkintų lapų užpilti 400 ml verdančio vandens, padėti indą į šiltą vietą ar apsukti audeklu ir laikyti 2-3 valandas. Tai tinkama gerti po 50 ml 3-4 kartus per dieną.
Antras būdas:
1 valgomąjį šaukštą džiovintų uogų užpilti 400 ml kambario temperatūros vandens ir virinti, kol pusė vandens išgaruos. Gerti šiltą po 50 ml 4 kartus per dieną prieš valgį.
Terapeutinės savybės
Mėlynių lapai ir uogos naudojami kaip sutraukianti priemonė gydant virškinimo trakto ligas, kolitą, enterokolitą bei dispepsiją.
Šlapimo takų gydymas
Moliūgo sėklos ir sultys dažnai naudojamos gydant šlapimo takų infekcijas. Šlapimo išsiskyrimo skatinti geriamos iš minkštimo išspaustos sultys (po 100 ml per parą).
Odos nauda
Moliūgo minkštimas gali būti naudojamas gydant nudegimus ir pažeistą odą. Jis padeda drėkinti ir maitinti odą, mažina uždegimus.
Naudojimo apribojimai
Mėlynės uogų nepatariama vartoti sergantiems infekciniu viduriavimu, o lapų preparatų – žmonėms, kurių padidėjęs skydliaukės aktyvumas. Taip pat, esant alergijai moliūgams, vertėtų vengti šių produktų vartojimo.
Galimi šaltiniai
- "The Health Benefits of Pumpkin" – Healthline
- "Cucurbita pepo: Benefits and Uses" – PubMed
- "Medicinal Uses of Pumpkin Seed Oil" – WebMD
- "Pumpkin Growing Guide" – Gardener's Path
- "Nutritional Value of Pumpkin Seeds" – NIH

Algimantas Žalnierius
Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.