Miškinė obelis - Meža ābele - Metsõunapuu - Jabłoń dzika - Malus sylvestris

Miškinė Obelis: Gydo Mažakraujystę, Virškinimo Sutrikimus, Radiacijos Poveikį

2024-10-1810 min


Miškinė obelis – iki 10 metrų aukščio medis, dažnai augantis kaip krštas ar kršto pavidalo krštas. Jos šaknys įsiskverbia giliai į žemę ir yra išsišakojusios, o tai padeda medžiui išlaikyti stabilumą ůgiant įvairiomis aplinkos sąlygomis. Kamieno žievė yra pilkos spalvos, o jaunos šakelės rudos spalvos. Jauni ūgliai yra žalsvi, pliki arba padengti pilkais plaukeliais. Miškinės obels lapai yra pražanginiai, plačiai elipsiški, su pjūkliškais kraštais, o jauni lapai dažnai yra padengti pilkais plaukeliais, kas suteikia jiems ypatingą tekstūrą ir spalvą.

Obels židai yra balti arba žrožiniai, susitelkę į skėtiškus žiedynus. Jie yra malonaus kvapo ir pritraukia įvairius vabzdžius, tokius kaip bitės, kurie padeda židams apdulkinti. Miškinė obelis, nors ir retokai pasitaikanti Lietuvos miškuose, yra vertinga ekosistemos dalis, nes jos židai bei vaisiai tampa maistu įvairioms gyvūnų ir vabzdžių rūšims. Medžio vaisiai yra nedideli, gelsvai žali ir rutuliški, skoniu dažnai gana rūgštūs. Jie prinoksta rudenį, rugsėjo mėnesį.

Miškinė obelis auga lapuočių ir mišriuose miškuose, dažnai ten, kur yra pakankamai drėgmės, bet ir saulės šviesos. Jos atsparumas aplinkos sąlygoms yra įspūdingas, nes gali išgyventi ne tik sausringesnėse, bet ir gana šlapią sezoną turinčiose vietovėse. Šis medis taip pat yra gana atsparus įvairiems kenkėjams ir ligoms, kas padaro jį tinkamu auginimui natūraliose buveinėse ir ekosistemose.

Miškinės obels nauda

Miškinė obelis yra ne tik natūralios gamtos dalis, bet ir vertingas šaltinis žmonių mityboje ir sveikatos priežiūros praktikoje. Miškinės obels obuoliai yra puikus maistinių medžiagų šaltinis. Juose yra daug cukrų, pektinų, organinių rūgščių, rauginių medžiagų, karotino, vitaminų B1, B2, C, folinės rūgšties ir įvairių mikroelementų. Šios medžiagos yra svarbios organizmui, nes jos padeda stiprinti imuninę sistemą, gerina virškinimą ir padeda palaikyti normalią kraujotakos sistemą.

Kadangi šviežių obuolių visus metus išlaikyti negalima, jie dažnai yra džiovinami. Džiovinimas yra vienas iš seniausių ir efektyviausių būdų obuoliams išsaugoti žiemos sezonui. Prieš džiovinant obuolius, jie yra supjaustomi ir trumpam merkiami į pasūdytą vandenį, kad nepatamsėtų. Džiovinti obuoliai yra ne tik maistingi, bet ir labai skanūs, be to, gali būti naudojami ruošiant įvairius patiekalus ir desertus.

Miškinė obelis - Meža ābele - Metsõunapuu - Jabłoń dzika - Malus sylvestris

Miškinė obelis medicinoje

Miškinės obels obuoliai plačiai naudojami medicinoje, ypač liaudies medicinoje. Pavyzdžiui, kai trūksta organizme vitamino C, gali būti naudojamas obuolių kompotas, kuris yra puikus šio vitamino šaltinis. Obuolių kompotas gaminamas į verdantį pasaldintą vandenį supilant šviežiai supjaustytus obuolius ir juos verdant 5-10 minučių. Taip pagamintas kompotas yra ne tik sveikas, bet ir malonaus skonio.

Miškinės obels obuoliai taip pat rekomenduojami sergant mažakraujyste. Dėl jų sudėtyje esančių maistingų medžiagų, obuoliai padeda pagerinti kraujo sudėtį ir padidinti hemoglobino kiekį. Kepti obuoliai yra naudojami kaip natūralus vaistas nuo vidurių užkietėjimo, nes juose esantys pektinai ir kitos medžiagos padeda reguliuoti virškinimo procesus.

Dar viena svarbi miškinės obels nauda yra jos gebėjimas mažinti neigiamą radiacijos poveikį organizmui. Dėl šios priežasties obuoliai yra rekomenduojami žmonėms, dirbantiems padidintos radiacijos sąlygomis, arba tiems, kurie susiduria su radiacija dėl kitų priežasčių.

Obuolių dieta ir sveikata

Obuolių dieta yra plačiai naudojama kaip terapinis metodas gydant įvairias ligas. Dėl obuoliuose esančių pektininių medžiagų ir taninų, ši dieta padeda sergantiems ūmiu ir lėtiniu enterokolitu. Be to, obuoliai yra rekomenduojami ligoniams, sergantiems širdies ligomis, ateroskleroze ar nutukimu. Pektininės medžiagos, esančios obuoliuose, suriša cholesteriną ir skatina jo išsiskyrimą iš organizmo, kas padeda mažinti cholesterolio kiekį kraujyje ir pagerinti bendrai širdies bei kraujagyslių sistemos sveikatą.

Liaudies medicinoje taip pat naudojami miškinės obels lapai. Jų nuoviras buvo vartojamas kaip vitamino C šaltinis, padedantis stiprinti imunitetą ir kovoti su peršalimo ligomis. Nuoviras gaminamas taip: trys valgomieji šaukštai džiovintų susmulkintų lapų yra užpilami 200 ml vandens, 10-15 minučių kaitinami ant mažos ugnies ir paliekami 30 minučių nusistoti. Gautas nuoviras yra geriamas po du valgomuosius šaukštus tris kartus per dieną.

Anksčiau miškinės obels lapų nuovirą žmonės vartojo ne tik kaip vitamino C šaltinį, bet ir virškinimui gerinti, atsikosėjimui lengvinti. Obuoliai buvo naudojami net karpų naikinimui – tam buvo naudojami antaniniai obuoliai, kurie kelis kartus per dieną buvo trinami į karpas, kol jos sunyko.

Rekomendacijos vartojimui

Miškinės obels obuoliai turi skirtingą poveikį priklausomai nuo jų skonio ir sudėties. Ligoniams, sergantiems hiperacidiniu gastritu, skrandžio ar dvylikapirštės źrnos opomis, rekomenduojama valgyti saldesnius obuolius, nes jie mažiau dirgina gleivinę ir yra lengviau virškinami. Tuo tarpu sergantiems hipoacidiniu gastritu, kai skrandis gamina per mažai rūgšties, rekomenduojami rūgštesni obuoliai, kurie padeda skatinti skrandžio sulčų gamybą.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad didelis kiekis obuolių gali veikti kaip natūralus vidurių laisvinamasis vaistas. Todėl žmonėms, kuriems būdingas jautrus virškinimas ar polinkis į viduriavimą, reikėtų riboti obuolių kiekį mityboje. Vis dėlto, vidutinės porcijos obuolių kasdien gali padėti palaikyti sveiką virškinimo sistemą ir suteikti organizmui daug reikalingų vitaminų bei mineralų.

Miškinės obels vaidmuo gamtoje

Be savo medicininės ir mitybinės naudos, miškinė obelis yra svarbi ir natūralioje ekosistemoje. Jos židai yra svarbus nektaro šaltinis bitėms ir kitiems apdulkintojams, o vaisiai tampa maistu įvairioms paukščių ir žinduolių rūšims. Miškinės obels buvimas miškuose padeda palaikyti bioįvarovę ir sudaro palankias sąlygas daugeliui kitų augalų bei gyvūnų.

Lietuvoje miškinė obelis dažnai yra vertinama ir kaip kraštovaizdžio elementas, galintis suteikti miškui įvairumo ir grožio. Dėl savo atsparumo ir gebėjimo prisitaikyti prie skirtingų aplinkos sąlygų, šis medis gali būti naudojamas atkuriant pažeistus miškus ar sukuriant naujas miško zonas.

Išvada

Miškinė obelis yra ne tik nuostabus gamtos elementas, bet ir vertingas maistinių bei gydomųjų medžiagų šaltinis. Jos obuoliai ir lapai turi daugybę naudingų savybių, kurios padeda palaikyti sveikatą, stiprinti imunitetą ir gerinti bendrai savijautą. Be to, miškinė obelis yra svarbi ekosistemos dalis, prisidedanti prie biologinės įvairovės ir padedanti išlaikyti natūralų aplinkos balansą. Todėl šis medis turėtų būti vertinamas ir saugomas ne tik dėl savo praktinės naudos, bet ir dėl savo svarbos gamtai.


Algimantas Žalnierius

Algimantas Žalnierius

Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.


Loading...