Miltinė Meškauogė: šlapimo takų ligoms gydyti cover

Miltinė Meškauogė: šlapimo takų ligoms gydyti

2024-10-2315 min


Miltinė Meškauogė (Arctostaphylos uva-ursi Spreng.)

Viržinių (Ericaceae) šeima

Kiti pavadinimai: arkliauogė, akšlaputė, kaulauogė, kiškiabruknė, kristakraujė, lokžolė, meškos ausys, miltiniukė, šliūžės.
Angliškai: common bearberry
Vokiškai: gemeine Bärentraube

Aprašymas

Miltinė meškauogė - tai daugiametis, visžalis, žemaūgis, prie žemės prigludęs kiliminis krūmokšnis, turintis toli besidriekiančias šakas. Senos šakos yra išsiraizgiusios, gumbuotos ir rudos spalvos, o jaunos šakutės - šviesios, pilkai rudos. Lapai yra standūs, viršutinė pusė - tamsiai žalia, o apatinė šviesesnė. Žiedai rausvi, po 3-12 susitelkę į kekes. Vaisius tai rutuliška, miltinga, skaistiai raudona blizganti uoga.

Žydėjimas ir Brendimas

Miltinė meškauogė žydi gegužės-birželio mėnesiais. Žydėjimas yra svarbus, nes per šį laikotarpį augalas pritraukia įvairius apdulkintojus. Vaisiai prinoksta rugpjūčio-spalio mėnesiais, ir jų brandinimo procesas labai priklauso nuo oro sąlygų. Sukaupiant pakankamai saulės spindulių, vaisiai gauname geriausią skonį ir maistingumą.

Augimo Sąlygos

Miltinė meškauogė auga šviesiuose, sausuose pušynuose ir degimvietėse. Dažniausiai ją galima rasti Varėnos, Lazdijų ir Švenčionių rajonuose. Ji geriausiai auga prastose, trapiose dirvose, kurių pH yra rūgštus. Augalas toleruoja džiovintas sąlygas, todėl jis puikiai pritampa prie iššūkių, kuriuos teikia mūsų klimatas.

Vaistinė Žaliava

Vaistinė žaliava yra lapai (Folia Uvae-ursi). Jie skinami, kai krūmokščiai žydi. Galima pjauti ir trumpas šakeles, jas pastogėje išdžiovinti, o išdžiūvusius lapus nulaužyti, nukulti. Lapai turi likti natūralios spalvos, trapūs, bekvapiai ir kartoki.

Naudojimas Medicinoje

Miltinės meškauogės lapų nuoviru gydomos šlapimo takų, šlapimo pūslės ir inkstų ligos. Jis skatina šlapimo išsiskyrimą, turi priešuždegiminių, dezinfekuojančių ir sutraukiančių savybių. Antiseptiškai veikia glikozidas arbutinas, kuris organizme skyla į gliukozę ir hidrochinoną. Be arbutino, lapuose yra daug rauginių medžiagų.

Nuoviro Receptas

Nuovirui pagaminti, 10 g sausos susmulkintos žaliavos užpilama stikline verdančio vandens, lėtai virinama 30 min., nukošiama ir paliekama 10 min. nusistoti. Geriama po vieną valgomąjį šaukštą 5-6 kartus per dieną po valgio.

Atsargumo Priemonės

Vartojant dideles meškauogės lapų nuoviro dozes arba geriant jį ilgai, gali paūmėti šlapimo takų uždegiminės ligos. Preparato vartojimą būtina nutraukti. Kartais ligoniai, besigydantys meškauogės preparatais, skundžiasi pykinimu, vėmimu ir viduriavimu. Kad nebūtų tokio pašalinio poveikio, meškauogės lapai vartotini mišiniuose su tų vaistažolių, kurios slopina uždegimą.

Liaudies Medicina

Liaudies medicinoje meškauogės preparatais gydomi virškinimo sutrikimai ir podagra. Lapų nuoviro pavilgais gydomos odos ligos. Šis augalas yra taip pat naudojamas gydyti uždegimams ir užkirsti kelią infekcijoms.

Kontraindikacijos

Augalas nėra patartinas vartoti sergantiems kepenų ciroze, ūmiu inkstų ir šlapimtakių uždegimu. Prieš pradedant vartoti bet kokius meškauogės preparatus, būtina pasitarti su gydytoju.

Šaltiniai

  1. "Bearberry (Arctostaphylos uva-ursi): Uses and Benefits" – *https://theherbalacademy.com/bearberry-arctostaphylos-uva-ursi/
  2. "The Complete Book of Herbs" – *https://www.amazon.com/
  3. "Medicinal Plants: Their Role in the Treatment of Disease" – *WebMD](https://www.webmd.com/
  4. "Scientific Study of the Medicinal Use of Bearberry" – *https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
  5. "Herbal Remedies: Bearberry Uses" –*https://www.healthline.com/

Algimantas Žalnierius

Algimantas Žalnierius

Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.


Loading...