Karčiarūgštis Rūgtis (Polygonum hydropiper L.)
2025-01-05•5 min
Karčiarūgštis Rūgtis (Polygonum hydropiper L.)
Karčiarūgštis rūgtis, dar žinomas kaip gailiarūgštė ar karčiai, yra vienmetis, 30-60 cm aukščio augalas iš rūgtinių (Polygonaceae) šeimos. Stiebai yra šakoti, rausvi, bambliuoti, kylantys arba statūs ir pliki. Lapai pražangi trumpakočiai, pailgai lancetiški. Žiedai smulkūs, žaliai rožiniai, auga kekėmis stiebo ir šakų viršūnėse arba lapų pažastyse. Vaisius - šviesiai arba tamsiai rudas riešutėlis.
Dažnumas ir Paplitimas
Karčiarūgštis rūgtis labai dažnas visoje Lietuvoje. Gerai auga šlapiuose laukuose, pievose, pelkėtuose miškuose, upių ir ežerų pakrantėse. Kaip žolė, ji auga daržuose. Karčiarūgštis rūgtis yra kartus ir deginantis, o jo varpa plonesnė nei dėmėtojo rūgčio.
Vaistinis Naudojimas
Vaistams pjaunamas žydintis augalas (herba Polygoni hydropiper). Nupjauta žolė tuojau pat perrenkama, pašalinamos kitų augalų priemaišos, pageltę ir ligų sukėlėjų pažeisti lapai, ir džiovinama lauke, pavėsyje, arba džiovyklėje 30-40°C temperatūroje. Žaliava turi išlikti žalia, o stiebai - rausvo atspalvio. Gerai išdžiūvęs karčiarūgštis rūgtis praranda jam būdingą kartų skonį.
Cheminė Sudėtis ir Vaistinės Savybės
Augalas kaupia flavonoidus, kurie skatina gimdos susitraukimus ir turi kraujavimą stabdančių savybių. Užpilas ir skystas ekstraktas vartojami nuo gimdos (po gimdymo, aborto, per skausmingas ir gausias menstruacijas) ir hemorojaus kraujavimų, taip pat kraujavimams iš skrandžio ir žarnyno smulkiųjų kraujagyslių bei kapiliarų stabdyti. Skystas karčiarūgšties rūgčio ekstraktas parduodamas vaistinėse. Jo geriama po 30-40 lašų 3-4 kartus per dieną.
Užpilo Paruošimas
Užpilas gaminamas taip: 2 valgomieji šaukštai žolės užpilama 200 ml verdančio vandens, indas sandariai uždengiamas ir įstatomas į verdančio vandens vonią, kur virinama 15 minučių. Po 45 minučių nukošiama, pripilama tiek vandens, kiek nugaravo. Geriama po 1/3 stiklinės 3-4 kartus per dieną prieš valgį.
Liaudies Medicina
Liaudies medicinoje karčiarūgščio rūgčio užpilu skalaujama burna, jei kraujuoja dantenos. Koncentruotesniu užpilu skalaujama burna. Šviežia žolė dirgina odą ir todėl gali būti panaudota kaip garstyčių trauklapių pakaitalas.
Atsargumo Priemonės
Karčiarūgščio rūgčio nepatartina vartoti, jei padidėjęs kraujo krešumas, aukštas kraujo spaudimas arba sergama tromboze.

Algimantas Žalnierius
Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.