Juoduogis Šeivamedis (Sambucus nigra L.) - Naudingas Augalas
2025-02-02•5 min
Turinys
Juoduogis Šeivamedis (Sambucus nigra L.) - Naudingas Augalas
Juoduogis šeivamedis yra 2-6 metrų aukščio krūmas arba nedidelis (iki 10 m aukščio) medis. Jaunų šakelių žievė žalia, o senesnių - pilkai ruda ir sueižėjusi. Šio augalo šerdis yra balta ir minkšta. Jo lapai yra priešiniai, trumpakočiai ir neparomis plunksniški. Lapeliai yra pailgai kiaušiniški su pjūkliškai dantytais kraštais ir nemalonaus kvapo.
Augalas žydi gelsvai baltais arba baltais žiedais, kurie yra kvepiantys ir sudaro tankius žiedynus. Jo vaisiai - juodai violetiniai kaulavaisiai, kuriuose yra 2-4 kauliukai. Minkštimas yra rusvai rudas, sultingas ir rūgščiai saldus.
Paplitimas ir Auginimas
Lietuvoje juoduogis šeivamedis nėra labai paplitęs, tačiau kaip dekoratyvinis vaistinis krūmas jis dažnai auginamas soduose ir parkuose. Augalas žydi birželio-liepos mėnesiais, o vaisiai prinoksta rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais.
Naudojimas Medicinoje
Juoduogio šeivamedžio naudojimas vaistams - žiedai (Flores Sambuci), vaisiai (Fructus Sambuci) ir žievė (Cortex Sambuci). Žiedynai skinami žydint gegužės-birželio mėnesiais ir tuojau pat džiovinami džiovykloje 30-35°C temperatūroje. Uogos renkamos tik visiškai prinokusios rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais ir taip pat džiovinamos džiovyklose 50-60°C temperatūroje. Žievė lupama pavasarį, balandžio-gegužės mėnesiais.
Gydomosios Savybės
Šeivamedžio žiedų užpilas skatina šlapimo ir tulžies išsiskyrimą, prakaitavimą, bei slopina uždegimus. Užpilo geriama sergant inkstų nepakankamumu, kepenų, kvėpavimo takų ligomis (bronchitu, tracheitu, laringitu ir kt.).
Norint pasiruošti užpilą, 1 valgomąjį šaukštą susmulkintos žaliavos užpilkite 200 ml verdančio vandens, kaitinkite 15 min. ant lėtos ugnies, po 45 min. nukoškite ir įpilkite išgaravusį vandens kiekį. Užpilą gerkite po 50 ml 3-4 kartus per dieną 15 min. prieš valgį. Jei yra inkstų kanalėlių ir šlapimo takų uždegimo požymių, rekomenduojama gerti užpilą, pagamintą iš šeivamedžio ir vaistinės ramunės žiedų bei jonažolės žolės. Visų šių žaliavų imkite po 1 arbatinį šaukštelį ir užpilkite stikline (200 ml) verdančio vandens. Po 15-20 min. nukoškite ir išgerkite prieš miegą.
Liaudies Medicina
Liaudies medicinoje šeivamedžio žiedų užpilas naudojamas kompresams gydyti nudegimus, pūliuojančias žaizdas ir furunkulus. Ramunės graižų ir šeivamedžio žiedų kompresai gali būti naudojami podagros ir reumato gydymui.
Taip pat šeivamedžio vaisiai naudojami kaip kulinariniai dažai, o iš uogų ir žiedų verdamos uogienės.
Kontraindikacijos
Nepatartina vartoti šeivamedžio užpilų, jei yra baltymų šlapime, gausus prakaitavimas, sumažėję leukocitai, šlapimo nelaikymas, padidėjusi kraujo krešėjimas ir sergant inkstų akmenlige.

Algimantas Žalnierius
Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.