Dygliuotasis Šaltalankis: Nauda ir Taikymas Medicinoje
2025-01-29•5 min
Dygliuotasis šaltalankis (Hippophaii rhamnoides L.), arba common seabuckthorn, priklauso Elaeagnaceae šeimai. Jis yra 1,5 - 6 metrų aukščio krūmas arba medis su virvės pavidalo šaknimis, kurios lengvai nutrūksta ir turi azotą kaupiančių bakterijų gumbelius. Augalo kamieno ir šakų žievė yra rudai žalia arba juoda, jauni ūgliai sidabriškai pilkšvi.
Lapai yra pražanginiai, lygiakraščiai, linijiškai lancetiniai, jų viršutinė pusė pilkai žalia, apatinė sidabriškai balta. Šaltalankis yra dvynamis augalas, kurio moteriški žiedai yra smulkūs, gelsvi, susitelkę po 3-12 lapų pažastyse, o vyriški žiedai yra trumpose varpose. Vaisiai yra sultingi, oranžiniai, valgomi, kvapnūs kaulavaisiai su viena rudą sėklą kiekviename.
Dygliuotasis šaltalankis žydi balandžio-gegužės mėnesiais, vaisiai prinoksta rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais ir gali išsilaikyti ant šakelių iki pavasario. Šis augalas pradeda žydėti 4-5 metų amžiaus. Lietuvoje šaltalankis dažnai auginamas kaip vaisinis ir dekoratyvinis augalas. Taip pat jis naudojamas šlaitų, pylimų, smėlynų tvirtinimui. Yra išvesta ir nedygliuotų šaltalankio veislių.
Medicinoje naudojami šaltalankio vaisiai (Fructus Hippophaes recens). Geriausia juos rinkti spalio-gruodžio mėnesiais, nes po pirmųjų šalnų uogos tampa saldžiai rūgščios ir lengviau atsiskiria nuo šakelių. Šaltalankio uogose yra daug įvairių vitaminų – B1, B2, C, E, karotino, folinės rūgšties, todėl sultys yra viena geriausių hipovitaminozės profilaktikos ir gydymo priemonių.
Dažnai žmonės išmeta uogų išspaudas, tačiau iš jų galima pasigaminti šaltalankio aliejaus, kuris naudojamas įvairių odos ligų, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės bei gimdos kaklelio erozijos gydymui. Šaltalankio aliejų gaminti reikia išdžiovinti išspaudas, sumalti jas ir užpildyti saulėgrąžų aliejumi santykiu 2:3. Po to laikyti 3 savaites šiltoje vietoje, retkarčiais pamaišant. Prieš vartojimą aliejų nukošti ir laikyti vėsioje, tamsioje vietoje, nes šilumoje aliejus apkarsta.
Šaltalankio aliejumi gydomi nudegimai (jei jie yra atviri, pirmiausia reikia apiplauti žaizdą antibiotiko tirpalu), pūliuojančios žaizdos, suskeldėjusi oda ir pažeista burnos ertmės gleivinė. Aliejus pagreitina pažeistų vietų epitelinio audinio susidarymą ir gyjimą. Gimdos kaklelio erozijai gydyti, vatos tamponai gausiai (5-10 ml) apipilami šaltalankio aliejumi ir dedami į gimdos kaklelį; kasdien dedamas naujas tamponas. Gydymo kursas trunka 8-12 dienų.
Sergantiems skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, šaltalankio aliejaus patariama gerti po 1 arbatinį šaukštelį 2-3 kartus per dieną.
Iš šaltalankio uogų verdami kisieliai, uogienės, gaminami gėrimai.

Algimantas Žalnierius
Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.