Dirvinis Asiūklis Equisetum arvense

Dirvinis Asiūklis: Nauda ir Panaudojimas

2024-07-035 min


Šeima: Asiūkllnlų (Equisetaceae)

Kiti pavadinimai: asiukai, dirvų eglutės, gandro pupa, gegutės duonelė, gegužė, kežetys, krekesa, meškabarzdė, piesčiukas

Anglų k.: field horsetail

Vokiečių k.: Ackerschachtelhalm, Acker-Schachtelhalm

Dirvinis asiūklis yra daugiametis sporinis žolinis augalas. Jo šakniastiebis ilgas, šliaužiantis ir gali įsiskverbti į žemę net iki 1 metro gylio. Anksti pavasarį sporifikuojantys stiebai išauga šviesiai rudi arba rausvi, siekdami 15–25 cm aukštį. Jų viršūnėse susidaro sporų turinčios sporangės, kurios greitai miršta ir užleidžia vietą vasariniams (vegetatyviniams) stiebams. Šie stiebai yra žali, nariuoti, tuščiaviduriai ir šiurkštūs. Kiekvieno narelio kyšo aplink išsidėsčiusios šakutės, o lapai yra redukuoti į makšties pavidalo struktūras.

Svarbu atskirti dirvinį asiūklį nuo kitų asiūklių rūšių, nes kai kurios iš jų yra nuodingos. Pavyzdžiui, pelkinį asiūklį (E. palustre) galima atskirti pagal sporanges ant vegetatyvinių stiebų viršūnių.

Dirvinis asiūklis yra plačiai paplitęs visoje Lietuvoje ir dažnas nederlingose dirvose, pievose, dykvietėse, laukuose, kartais miškuose.

Vaistinė Žaliava

Vegetatyviniai stiebai (Herba Equiseti arvensis) renkami visą vasarą, pjaunami prie pat žemės. Jie džiovinami pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje. Išdžiovinta žolė turi būti pilkai žalia, bekvapė, silpnai rūgštaus skonio.

Gydymo Panaudojimas

Dirvinio asiūklio žolės nuoviras ir skystas ekstraktas vartojami šlapimo išsiskyrimui skatinti sergant šlapimo pūslės ir šlapimtakių uždegimu, mažinant audinių pabrinkimą, jei tai susiję su širdies veiklos nepakankamumu. Tai taip pat rekomenduojama sergant pleuritu, kai yra daug eksudanto. Nuovirą reikia virti taip, kad vaistažolių ir vandens santykis būtų 1:10. Susmulkinta asiūklio žolė užpilama kambario temperatūros vandeniu ir lėtai virinama 30 min. Palaukiama 10 min., nukošiama. Geriama po 80-100 ml 3 kartus per dieną po valgio.

Dirvinio asiūklio nuoviras taip pat tinka gimdos bei hemorojiniam kraujavimui stabdyti. Tačiau reikia vengti dirvinio asiūklio vartojimo sergantiems inkstų ligomis (nefritu, nefroze), nes jie gali dirginti šį organą ir komplikuoti gydymą.

Kiti Panaudojimai

Ant dirvinio asiūklio šakniastiebių susidarantys gumbeliai tinka maistui ir Norvegijos provincijose jie yra didelis vaikų skanėstas, skoniu primenantis riešutus.

Liaudies medicinoje asiūklį vartoja nuo reumato, podagros, akmenligės ir hemorojaus. Tačiau asiūklio preparatus galima vartoti tik gydytojui leidus.


Algimantas Žalnierius

Algimantas Žalnierius

Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalan...

Read more >

Loading...