Didžioji Varnalėša (Arctium lappa L.) – Augalo Naudingosios Savybės ir Panaudojimas
2025-02-22•6 min
Turinys
Didžioji Varnalėša (Arctium lappa L.) – Augalo Naudingosios Savybės ir Panaudojimas
Didžioji varnalėša, dar vadinama bajoržole, godlapiu, kapeliušniku, yra dvimetis, 70-180 cm aukščio žolinis augalas, priklausantis astrinių (Asteraceae) šeimai. Šio augalo šaknis ypač svarbi dėl savo gydomųjų savybių.
Augalo Aprašymas
Šaknis: Liemeninė, pirmaisiais metais mažai šakota, stora, sultinga, o antraisiais metais suvytusi, tuščiavidurė.
Pirmaisiais Metais: Išauga pamatinių lapų skrotelė. Lapai yra stambūs, ilgakočiai, lygiakraščiai arba dantyti, viršutinė pusė žalia, apatinė – pilka, apaugusi pilkais plaukeliais.
Antraisiais Metais: Išauga tvirtas, status, rausvas, viršutinėje dalyje šakotas stiebas. Žiedai purpuriniai, susitelkę į rutuliškus graižus. Vaisius – pilkai rusvas lukšta vaisius.
Paplitimas Lietuvoje
Didžioji varnalėša paplitusi visoje Lietuvoje, tačiau rečiau randama šiaurės rytų regionuose. Auga pakelėse, palaukėse, šiukšlynuose, prie namų ir sodybų. Be didžiosios varnalėšos, Lietuvoje dar auga paprastoji varnalėša (A. tomentosum Mill.) ir mažoji varnalėša (A. minus Bernh.).
Vaistinės Savybės
Šaknys: Vaistams naudojamos pirmųjų metų šaknys, kurios yra sultingos. Antramečių varnalėšų šaknys sumedėjusios ir medicinoje nevartojamos. Šaknys kasamos vėlai rudenį arba anksti pavasarį, po to valomos, pjaustomos ir džiovinamos.
Vartojimas:
-
Šlapimo išsiskyrimo skatinimas – Šaknų užpilu ar nuoviru gydoma šlapimo pūslės akmenligė, edema, taip pat jis turi karščiavimą mažinančių ir prakaitavimą skatinančių savybių.
-
Plaukų slinkimo gydymas – Šaknų užpilas naudojamas plaukti galvą, jei slenka plaukai.
-
Odos ligų gydymas – Šaknų tepalu gydomos egzema, furunkuliozė, spuogai.
-
Radikulito gydymas – Naudojami švieži arba džiovinti lapai, kurie dedami ant skaudamos vietos kaip kompresas.
-
Diabetas – Augalas padeda sergantiems diabetu, nes didina insulino kiekį kraujyje.
Liaudies Medicina
Liaudies medicinoje augalo šaknų nuoviras naudojamas organizmo tonizavimui ir apetito gerinimui. Rytų šalyse šaknys verdamos ir valgomas kaip maistas. Lietuvoje šaknys paruošiamos virinant rūgusiame piene.

Algimantas Žalnierius
Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.