Bevainikė Ramunė: Naudingosios Savybės ir Vartojimas
2024-12-18•6 min
Turinys
Bevainikė Ramunė: Naudingosios Savybės ir Vartojimas
Aprašymas
Bevainikė ramunė (Chamomilla suaveolens Rydb.), dar žinama kaip aklosios ramunės, gardžiakvapės ramunės, šunramunės, yra Asteraceae šeimos vienmetis augalas. Jis pasiekia 20-40 cm aukštį. Šaknis liemeninė, stiebas status, šakotas ir plikas. Lapai pražanginiai, bekočiai, 2-3 kartus plunksniškai suskaldyti ir pliki. Žiedai susitelkę į graižą, tačiau, skirtingai nei vaistinė ramunė, turi tik gelsvai žalius vamzdiškus žiedus. Vaisiai yra cilindriški ir rudi.
Buveinė
Bevainikė ramunė dažnai auga pakelėse, panamėse, patvoriuose ir šiukšlynuose. Lietuvoje šis augalas yra plačiai paplitęs.
Vaistiniai Naudojimai
Vaistams naudojami ramunių graižai (Flores Matricariae). Juos skinama, kai žiedai pradeda žydėti, su ne ilgesniais kaip 3 cm žiedkočiais. Graižai džiovinami pavėsyje arba džiovykloje esant 35-40° C temperatūrai. Išdžiūvusi žaliava turi būti žalsvai geltona, aromatinė ir truputį karti.
Gydomosios Savybės
Graižų preparatai dezinfekuoja, slopina uždegimą, skatina virškinamųjų sulčių ir tulžies išsiskyrimą, žadina apetitą. Nuoviras iš graižų (geriau tinka vaistinė ramunė) turi spazmolitinių, priešuždegiminių, prakaitavimą ir tulžies išsiskyrimą skatinančių, antiseptinių savybių. Jis tinka meteorizmui ir diarėjai gydyti. Norint paruošti nuovirą, 4 valgomieji šaukštai susmulkintos žaliavos užpilami 200 ml verdančio vandens, kaitinama ant lėtos ugnies 30 minučių, ir pripilamas išgaravęs vanduo. Geriama po 80-100 ml 2-3 kartus per dieną po valgio.
Liaudies Medicina
Ramunių graižai labai populiarūs liaudies medicinoje nuo senovės Graikijos laikų. Mūsų protėviai ramunėlių arbatą gėrė dėl žarnyno skausmų, nervų raminimui ir prakaitavimui skatinti. Vaistinių ir bevainikių ramunių graižų užpilu buvo skalaujama burnos ertmė, gerklė, plaunamos akys, gydomas reumatas. Vandenyje išmirkytus ramunėlių graižus deda ant skaudulių, furunkulų, nudegintų ar sumuštų vietų.
Bevainikės ir vaistinės ramunės nuoviru taip pat galima mirkyti labai prakaituojančias rankas ir kojas, o vaistinės ramunės graižų užpilu buvo skalaujami plaukai, nes jis stiprina plaukų šaknis, naikina pleiskanas ir gelsvina plaukus. Užpilui pagaminti reikia 4 valgomuosius šaukštus džiovintų graižų užpilti 1,5 l verdančio vandens, virinti 5-10 minučių, ir nukošti. Plaukų dažymui (šviesinimui) gaminamas koncentruotesnis tirpalas: 1 dalis sausų vaistinės ramunės graižų užpilama 3 dalimis verdančio vandens, ir sandariai uždarytas indas (gali būti termosas) paliekamas 2-3 valandoms. Šioje ištraukoje plaukai mirkomi 5-10 minučių, o po 40-60 minučių skalaujami šaltu vandeniu.
Parfumerija ir Kosmetika
Vaistinė ramunė plačiai naudojama parfumerijoje - maitinančių kremų, losjonų ir šampūnų gamyboje.
Perspėjimai
Ramunių nerekomenduojama vartoti, jei yra alergija graižažiedžiams augalams ar sergant infekcinėmis žarnyno ligomis.

Algimantas Žalnierius
Mano kelionė prasidėjo Dzūkijoje dar vaikystėje – regione, turinčiame turtingą florą ir senas žolinių tradicijas. Skatintas močiutės, kaimo žolininkės, aš greitai įsimylėjau žaliuojantį pasaulį aplink save. Kiekvienas augalas tarsi šnibždėjo senovines paslaptis, laukiančias, kol jas atrasiu. Subalansuodamas tradiciją ir šiuolaikiškumą, tapau botanikos specialistu, pelnydamas pagarbą mokslo bendruomenėse. Tačiau niekada nepamiršau folkloro ir perduodamos praktinės žinios. Šis dvigubas požiūris padėjo man atrasti unikalių vietinių augalų savybių, sujungiant senuosius gydymo būdus su naujos kartos mokslu. Mano pašaukimas neapsiriboja tik tyrimais. Aktyviai bendrauju su vietos bendruomenėmis, mokydamas jaunąją kartą apie tvarias rinkimo praktikas, vietinių augalų gydomąsias savybes ir biodiverideto svarbą. Per seminarus, leidinius ir savo nuolankią, bet reikšmingą buvimą, užtikrinu, kad Lietuvos augalų išmintis neišnyktų laiko bėgyje. Mano kelionė yra harmonija tarp mistinės praeities ir viltingos ateities. Mano gyvenimo darbas įkūnija krašto esmę, kur kiekvienas augalas pasakoja istoriją, kiekvienas miško takas veda į atradimus, o kiekviena aušra praneša apie naujas žinias. Trokštantiems suprasti Lietuvos gamtos pasaulio grožį ir naudingumą, aš esu tiek vedlys, tiek įkvėpimas.